Kolaborantem aneb spolupráce s FBI
Kapitoly článků
Sabu byl online 8 až 16 hodin denně, pracoval přes noc a sledoval YouTube videa. Agenti měli možnost sledovat každý jeho pohyb v reálném čase 24 hodin denně.
Sabu agenty pravděpodobně směroval na nižší členy LulzSec, které FBI následně posbírala. "Větší ryby" si nechali až na březen 2012.
Když Sabu informoval FBI o nově detekované zranitelnosti v systému nějaké společnosti nebo ve vládním serveru, federálové zasáhli a snažili se zabránit škodám. Někdy to nestihli. Sabu a zástupci FBI také často publikovali falešné informace na Twitteru, někdy přes novináře, kteří ochotně zopakovali vše, co mysleli, že říká notorický hacker. Jejich korespondence byla někdy přímo s agenty, většinou však psal Sabu s agenty za zády, kteří četli každé slovo.
"Asi 90 % toho, co vidíte online, jsou kecy." řekl jeden z lidí, kteří na Monsegura dohlíželi. Komentuje tím informace z Twitteru a "rozhovory".
Když už krysa, tak pořádná
Jeden z rozhovorů publikovaných na oblíbeném serveru Reddit.com dokonale ilustruje naprosté lži, které Sabu ve spolupráci s FBI vyprodukoval. Datuje se pravděpodobně na konec listopadu/začátek prosince 2011. Přidám pár volně přeložených příkladů, zbytek je v odkazu výše. Po odhalení celé kauzy se ty nejpikantnější odpovědi dostaly vlivem hlasování úplně nahoru.
Otázka: Bojíš se, že tě chytí?
Z Twitteru: Jsem v bodě, kdy se nelze vrátit. Nesnažím se, abych zněl jako drsňák, ale je to pravda.
Otázka: Co bys poradil novým hackerům?
Z Twitteru: Držte se sami sebe. Když jste ve skupině, dávejte si neustále pozor. Přátelé vás sejmou, když budou muset.
Něco shnilého je ve skupině LulzSec
Díky bravurně zvládnutému načasování a provedení celé akce ze strany FBI svět nic netušil. Zasvěcení však začali pomalu cítit něco nekalého. Výslechy musely přece jen alespoň lehce narušit stereotyp, na který byli jeho přátelé zvyklí, a protože na internetu platí heslo "nikomu nevěř", objevil se stín pochybností.
Již v srpnu člověk pod nickem virus vyjádřil podezření v komunikaci s autorem článku na Gizmodo, že Sabu je práskač.
Závěr příběhu
6. března 2012 státní složky pochytaly vysoce postavené členy LulzSec. K zatýkání došlo na základě informací, které agenturám poskytl Hector Xavier Monsegur. Zástupce FBI komentoval slovy: "Toto je pro organizaci [LulzSec] devastující. Usekli jsme LulzSec hlavu."
My se můžeme jen domnívat a spekulovat o tom, jak celé přesvědčování Monsegura probíhalo a zda jej odsoudit za porušení ideálů, kterým vždy věřil. Jedno je však jisté – nyní víme, jak FBI postupuje. Neočekává se hned zatýkání, naopak pomalá infiltrace do skupiny, přesvědčování klíčových členů a sběr důkazů.
Na závěr seriálu poskytuji odkazy na další čtení, které může pomoci dotvořit obrázek skupiny lidí, která minulý rok způsobila obrovský mediální rozruch a mnohamilionové škody.
Rozcestníky:
http://erratasec.blogspot.com/2012/03/notes-on-sabu-arrest.html
http://pastehtml.com/view/blpmqrn78.html
Zajímavosti:
http://www.buzzfeed.com/jwherrman/five-things-you-didnt-know-about-sabu-the-lulzse
http://www.theregister.co.uk/2012/03/06/lulzsec/
http://erratasec.blogspot.com/2012/03/notes-on-sabu-arrest.html
pastebin, Fox News #1 a #2, Rickey Gevers, Gizmodo