CDR.cz - Vybráno z IT

HDD versus SSD v noteboocích a ultraboocích

Není tomu dávno, co si Intel posteskl, že 7mm 2,5" HDD jsou pro jeho ultrabooky příliš tlusté, a vzkázal výrobcům, že by si přál stejné disky v pouhém 5mm pouzdře, aby mohl své ultrabooky ztenčit na 15 mm.
hdd standardizace

5mm disky jsou ale ještě hrou daleké budoucnosti. Připomeňme si tedy alespoň toho prvního, který přišel se 7mm disk, a který je favoritem na první 5mm disk – Seagate s řadou Momentus Thin. Disky se dostavily na trh koncem loňského roku a dostaly prim v ultraboocích. Samozřejmostí u nich je Sata II rozhraní, 5400 nebo 7200 otáček a kapacity od 160 do 500 GB. Spotřebou se vešly do 1,6 W.

Seagate Momentus Thin

Na jedné straně tedy stojí klasické HDD, zaostřeny na kapacitu, ale s velkými rozměry. Na straně druhé pak SSD, zaostřeny na rychlost, leč s takřka mizernou kapacitou. Velkou výhodou SSD je jejich mechanická odolnost zejména vůči otřesům a tlakům, díky čemuž nemusí být jejich pouzdra kdovíjak pevná (a těžká), takže mohou být buďto menší rozměrově nebo bobtnat kapacitou. Při kapacitě srovnatelné s HDD budou sice větší, na druhou stranu ale mohou být rozloženy na menší části, menší disky, atd. To lze u HDD těžko a ani 1,8" HDD to moc nevylepšují.

Víceméně první SSD, která nás začala zajímat, pochází od Intelu, takže vezmeme kapacitně srovnatelný Intel 320 SSD. Ten začíná na 40 GB a končí na 600 GB s nekřesťanskou cenovkou. Upřímně jediný Momentus Thin jsem neměl v ruce a na internetu jsem kloudnou review taktéž nevypátral, ale rychlosti očekávám nižší než od klasických momentusů – tedy pod 60 MB/s. V případě SSD Intelu jsou pak rychlosti podstatně vyšší – 270 MB/s čtení a 205 MB/s zápis.

INTEL 300GB SSD 320 series

Primární výhoda ale nespočítá v sekvenčním čtení, jak se můžete dovědět i v posledním odstavci tohoto mého staršího článku: Je nyní ten správný čas nahradit pevné disky SSD? Jde zejména o seekování, které zdržuje HDD v případě čtení více souborů současně. Z toho důvodu vytvořil Intel technologii Rapid a nainstaloval do notebooků jak HDD, tak malé SSD, což razantně zvyšuje pružnost systému. Ale ne všechna data, nebo ne zrovna ty vámi vysněná, jsou umístěna na SSD - za uživatele rozhoduje aplikace. Tomu je možné se vyhnout použitím samostatného SSD a HDD, případně pouze použitím SSD, což není zrovna vhodné vzhledem ke kapacitě, respektive ceně. Proto bude nejspíše poptávka po HDD trvat. A do ultrabooků budou muset zhubnout.

Požadované 5mm disky vedou k diskusím na téma, zda je vůbec možné takové disky vyrobit při stávajících kapacitách a rychlostech. Intel si přeje narvat do pěti milimetrů hned 1 TB prostoru do roku 2015. Podaří se to výrobcům? A pokud ano, co to bude znamenat pro rychlost a životnost disků? A pokud ne, co to bude znamenat pro výrobce a trh? Pustí Intel do svých ultrabooků i "tlusté" HDD, nebo je toto krok k protlačení SSD? Přeci jen Intel je největším výrobcem vlastně všeho, co se dělá z křemíku (kromě skla) a masivnější nasazení SSD by se mu asi neprotivilo.

Co si myslíte o plánech Intelu? Jak vidíte kombinace HDD a SSD v noteboocích vzhledem ke kapacitě, rychlosti, agilitě a spolehlivosti? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem.


Reklama
Seagate Momentus Thin 320GB HDD
Seagate Momentus Thin 320GB HDD
(2.5", 7200RPM, SATA/300 NCQ, 16MB cache, 7 mm)
Cena: 1 487,50 CZK*
Acer LCD G226HQLBbd
* orientační cena platná k publikačnímu dni tohoto preview na softcom.cz
INTEL 300GB SSD 320 series
INTEL SSD 320 series
(High Performance 2.5", 300 GB, SATA 3Gb/s)
Cena: 11 035,80 CZK*
Acer LCD G226HQLBbd
* orientační cena platná k publikačnímu dni tohoto preview na softcom.cz

Tomáš Bohuněk

Student informatiky, samouk v oblasti PC hardwaru a 3D grafiky, znalec aut a milovník dynamické jízdy.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku HDD versus SSD v noteboocích a ultraboocích

Úterý, 24 Červenec 2012 - 15:22 | HKMaly | Kdyz jsem doufal, ze se spolehlivost SSD a HDD...

Zobrazit diskusi