CDR.cz - Vybráno z IT

Huawei Mate 10 umí řídit automobil. Stačí mu jen kamera

Výrobce mobilních telefonů Huawei představil experimentální projekt RoadReader, kdy využil upravené Porsche s bezdrátovou kamerou na střeše, která snímá vozovku a překážky. Údaje pak vyhodnocuje telefon a rozhoduje co udělat.

Huawei minulý týden při příležitosti MWC v Barceloně odhalil projekt RoadReader, který posloužil k demonstraci systému umělé inteligence a technologie rozpoznávání objektů. Při ukázce proměnila společnost automobil Porsche Panamera na autonomní vozidlo bez řidiče. Postačil k tomu pouze Huawei Mate 10 spárovaný s aplikací. Huawei se tak stalo prvním výrobcem mobilních telefonů na světě, který využil smartphone s AI pro řízení automobilu.

Na střeše auta je umístěna speciální kamera, která snímá pozemní komunikaci a tyto údaje následně odesílá bezdrátově do smartphonu. Uvnitř automobilu pak nahradí řidiče mobilní čipset Kirin 970 zahrnující technologii NPU, nebo-li neurální jednotku zpracování, pro řízení umělé inteligence. Technologie dokáže nejen vnímat své okolí, ale také rozlišovat mezi tisíci různými objekty jako např. kočka nebo pes a podle toho jednat. 

"Náš smartphone je vynikající při rozpoznávání objektů. Chtěli jsme zjistit, zda v krátkém časovém úseku bychom ho mohli naučit nejen řídit auto, ale využít jeho AI schopnosti vidět určité objekty a naučit se jim vyhnout" řekl Andrew Garrihy, hlavní marketingový ředitel společnosti Huawei Western Europe. 

Tato technologie má jistě svou budoucnost, ale v současné době se jedná spíše o experiment. Rychlost vozidla musí být přizpůsobena reakční době bezdrátové kamery a výpočtové době u smartphonu. Jinými slovy automobil se může pohybovat jen pomalu, aby stíhal zpracovat všechny okolní jevy. Je však působivé, že tento projekt zvládla společnost Huawei vypracovat v pouhých 5 týdnech. 

Zdroje: 

Diskuse ke článku Huawei Mate 10 umí řídit automobil. Stačí mu jen kamera

Pondělí, 5 Březen 2018 - 12:07 | ajne | Pěkné technologické demo. Využití v realitě žádné...

Zobrazit diskusi