IBM končí s vývojem technologie pro rozpoznávání obličejů, prý je neetická
Zdroj: The Verge
I když se zpočátku možná zdálo, že systém rozpoznávání obličejů je do jisté míry záchrana při honbě za zločinci i jako sofistikovaný systém zabezpečení různých zařízení, postupně přicházejí i samotné společnosti vyvíjející tuto technologii na to, že takovýto systém nemusí být příliš etický a v krajním případě se dá i zneužít.
Jednou z těchto firem je i světoznámá IBM, jejíž šéf, Arvind Krishna, osobně zaslal americkému Kongresu dopis, kde se snaží americkým zákonodárcům vysvětlit, že podle něj ani podle jeho společnosti nemá další vývoj systému rozpoznávání obličejů své opodstatnění. Krishna chce podnítit celonárodní dialog, který by měl odpovědět na zásadní otázku – zda je systém rozpoznávání tváří správný a etický.
Zdroj: Micro.medium.com
Tento dopis je pravděpodobně reakcí na současné nepokoje a demonstrace proti policejní brutalitě. Krishna totiž poukázal na to, že tento systém se může stát v rukou bezpečnostních složek i nástrojem k rasovému profilování. V dopise pak uvádí, že IBM nehodlá tolerovat jakékoliv zneužití jejich technologie k rasovému profilování či porušováním základních lidských práv a svobod.
Krishna však připouští i možnost, že by tuto technologii znovu použili, ale pouze pod podmínkou, že bude zajištěno její etické použití. Jak ovšem uvádí magazín TechCrunch, všechno má dvě strany mince a ani úmysly IBM zřejmě nejsou tak zcela nezištné. Oblast rozpoznávání obličejů je stále ještě v plenkách, a proto není tolik výdělečná jako jiné oblasti. Jinými slovy to znamenalo velké množství nákladů, které nebyly rentabilní. Ukončení vývoje nerentabilní technologie v době protestů za lidská práva tedy může být jen dobrým marketingovým tahem.