Intimní fotografie ze Snapchatu ukradeny! Externí aplikace hrozbou bezpečné sítě
Sociální síť Snapchat funguje na jednoduchém principu. Uživatel pomocí speciální aplikace nasdílí fotografii či krátké video, které se po několikavteřinovém zobrazení přátelům smaže. Není tak divu, že co nechtějí lidé aktivní na sociálních sítích sdílet na Faceboku, Google+ či Twitteru, končí často právě na Snapchatu.
Ať už se tedy jedná o intimní fotografie, záznamy z večírků či běžnou selfie, během krátké doby jsou vždy data nenávratně vymazána. V digitálním světě má však tzv. digitální stopa často mnohem delší trvání...
Uživatelé populární sítě v nejbližších dnech zastihla prostřednictvím fóra 4chan informace o možném úniku snímků z přibližně 200 000 účtů. Vzhledem k počtu uživatelů sítě - více než 60 milionů - nejde o vysoké číslo, na druhou stranu je to stále hrozba pro ty, kteří se rozhodli sdílet citlivější materiál. Co když právě váš kamarád podobnou fotku uložil a má jí stále k dispozici? A právě podobné soubory by mohly z celkového počtu snímků mít významnější podíl.
Za potenciální únik v tomto případě nemůže sám Snapchat, ale externí nástroj pro ukládání zobrazených obrázků. Ten obchází funkce služby a umožní snadné a rychlé uložení "neuložitelných" obrázků. Databázi cloudového portálu Snapsaved údajně napadl neznámý útočník a podařilo se mu získat desítky tisíc obrázků. Na celé situaci je pro postižené horší, že se podařilo získat i uživatelská jména a fotografie tak půjde potenciálně spojit s fyzickými osobami.
Chyba tedy není na straně Snapchatu, ale právě na straně Snapsaved a uživatelů samotných. Sociální síť důrazně varuje před používáním podobných aplikací třetích stran, dokonce je zakazuje ve svých podmínkách užívání a aktivně se podílí na mazání podobných nástrojů z Google Play a App Store. Servery Snapchatu jsou podle oficiálního vyjádření v naprostém pořádku.
Online služba pro ukládání obrázků na adrese www.snapsaved.com je nyní mimo provoz a při pokusu o zobrazení dojde k načtení bílé stránky. Ať už se údajně odcizené fotografie někdy dostanou na světlo světa či ne, je zkrátka lepší dávat si pozor co sdílíme. Podle posledních informací jsou již jisté balíčky s několika tisíci fotografií dostupné ke stažení. Další z diskutujících na 4chan zase mluví o celé strukturované databází s možností vyhledávání dle uživatelských jmen.
Rada na závěr? Ne vždy je dobré a nutné publikovat vše, co nám přijde na mysl a i taková fotka s "několikavteřinovou" životností nás může za pár let dohnat.