CDR.cz - Vybráno z IT

Invalidní vozík Stephena Hawkinga míří do aukce, spolu s dalšími vzácnostmi

Osobní věci největšího fyzika moderní doby, Stephena Hawkinga, budou k dispozici v on-line dražbě u Christie's. Mezi nabízenými předměty je jeho kolečkové křeslo, originál strojopis dizertace či jeho kniha s otiskem jeho prstu.

Jedním z nejslavnějších fyziků a géniů tohoto století, který před nedávnem zemřel, byl britský fyzik Stephen Hawking. Byl ovšem známý také pro své onemocnění amyotrofickou laterální sklerózu, díky kterému strávil několik desítek let svého života ochrnutý na vozíku. Nyní, když se vypořádává jeho pozůstalost, mají jeho fanoušci a obdivovatelé šanci také něco získat.

Aukční síň Christie's uveřejnila zprávu, že nabídne v on-line dražbě například Hawkingovu dizertační práci z roku 1965, první vydání jeho slavné knihy „Stručná historie času“ nebo dokonce jeho kolečkové křeslo. V této dražbě se však objeví i další předměty spojené s předními muži světové vědy, konkrétně Isaaca Newtona, Alberta Einsteina nebo Charlese Darwina.

Mezi nejdražší Hawkingovou položkou, která se bude dražit, je jeho strojopis dizertace Properties of Expanding Universes (Vlastnosti rozšiřujících se vesmírů). Ta byla obhájena v roce 1965 na Cambridgské univerzitě a prakticky stála na počátku jeho hvězdné kariéry. Její odhadovaná cena je 100 000 liber (v přepočtu zhruba 3 miliony korun).

Tato disertace je jednou z pěti známých kopií tohoto přelomového pojednání. V loňském roce uveřejnila univerzita tuto práci ve svém on-line archivu závěrečných prací, čehož obratem využily miliony lidí ke stažení.

Výtisk „Stručné historie času“, která bude také dražena, osobně podepsal Stephen Hawking v roce 1988, tehdy již ochrnutý, místo autogramu otiskem svého prstu. Mezi další předměty patří medaile, ceny nebo scénář jednoho dílu populárního seriálu Simpsonovi, kde si Hawking zahrál ve své animované podobě.

Celá aukce potrvá několik dní a započne 31.10.2018 a bude ukončena 8.11.2018. Výdělek z prodeje jeho kolečkového křesla z 80. let mají být směrovány na konto jeho nadace a na výzkum neurodegenerativních onemocnění.

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku Invalidní vozík Stephena Hawkinga míří do aukce, spolu s dalšími vzácnostmi

Žádné komentáře.