Na velikosti antény záleží, neomezený mobilní internet od Air Telecom si poradí i s horším signálem [IT výlet]
Když jsme se před cestou na IT výlet sázeli se zálesáky, zněla jedna z podmínek „zůstat online po celou dobu akce“. To se snadno řekne, podle čeho ale vybrat ideální řešení, když víte, že budete lítat po lese s těžkou bagáží a satelitní internet je zbytečně nákladné řešení?
Jak probíhal IT výlet?
- MEGATEST: CDRko se vydává na IT výlet do přírody prověřovat elektroniku
- Odolnost za pár korun: Outdoor elektroniku od EVOLVEO nabijete i na pustém ostrově [IT výlet]
- ASUS T100: 2 v 1 Bay Trail tablet za 11 tisíc v přírodě uspěl, při koupi dostanete zdarma Xbox! [IT výlet]
- [Aktualizováno] Geocaching soutěž aneb jak jsme pro vás uložili kešku v terénu
Jasné bylo, že bez větší antény to ve vybrané lokalitě rozhodně nepůjde. Operátoři sice měli krajinu v okolí Kostelce nad Černými lesy jakž takž pokrytou běžným signálem, ale v terénu jsme si o 3G mohli většinou nechat jen zdát. Sáhli jsme proto nakonec po řešení od Air Telecomu, tedy vlastně U:Fona.
Mobilní internet v podobě USB modemu Celot K300 jsme doplnili externí prutovou anténou o délce 50 cm. Podle obrázku vypadala anténa mnohem menší, než tomu bylo doopravdy, což bylo horší při přenášení v napěchované krosně, ale kupodivu jsme jí ani nezničili. Výhodou byl i 363 cm dlouhý kabel a základna se silným magnetem, díky čemuž jsme mohli mít anténu pověšenou dle libosti. Anténa navíc nevyžadovala další externí napájení.
Air Telecom má svou síť postavenou na CDMA a přestože je maximální rychlost stahování 3,1 Mb/s, do přírody nám to bohatě stačilo. Maximální rychlosti se nám bohužel nepodařilo dosáhnout na žádném z navštívených míst, ale pokud jsme se dostali na nějaký 1 Mb/s, dalo se vzhledem k okolnímu terénu hovořit o skvělém výsledku.
Díky USB modemu jsme tedy mohli být online téměř kdekoli, což jste si ostatně mohli všimnout při našem Trackmania večeru v sobotu, kdy jsme přespávali v rozbořené barabizně, viz video. Někdy nás trošku zklamala rychlost, která se v horších případech pohybovala kolem desítek kB/s pro download a třeba jen 10 kB/s pro upload. Provádět nějaká detailnější měření pak příliš reálné také nebylo, neboť stačilo o půl metru pohnout anténou a opět byla rychlost jiná. Bez antény jsme však signál nechytali téměř nikde, stejně jako tomu bylo u mobilních telefonů.
Jak jsme bohužel zjistili až na místě, USB modem měl problém s funkčností ovladačů pod systémem MS Windows 8.1. Na „osmičkách“ vše běželo jak má, ale jelikož jsme s sebou měli hlavně hračky s 8.1, museli jsme internet sdílet z jednoho z ultrabooků. Poslední den ráno se naneštěstí ultrabook vybil, a tak jsme kvůli nahrávání videí a fotek z akce museli odjet do Prahy trošku dříve, což se příliš nelíbilo zákeřným zálesákům. Ještě uvidíme, co za brzký odjezd budou požadovat. :)
Air Telecom nás zaujal svou nabídkou neomezeného mobilního internetu za poměrně přívětivou cenu 689 Kč měsíčně s dlouhou prutovou anténou za 490 Kč, se kterou se připojíte i v lokalitách s horším signálem. Pro příště určitě zkusíme udělat ještě jeden zajímavý test, kdy v odlehlé krajině sáhneme po velké YAGI anténě, která je v nabídce operátora také, a změříme rozdíly. Rada na závěr tedy rozhodně zní: „Na samotu u lesa jedině s pořádnou anténou“.
Poděkování:
Za zapůjčení produktu pro účely testování děkujeme společnosti Air Telecom: | |
---|---|
Projekt IT Výlet vznikl ve spolupráci se společnosti Intel Corporation
Partneři projektu: