CDR.cz - Vybráno z IT

Jak najít nejlevnější letenky a vyhnout se skrytým poplatkům?

Zdroj: Shutterstock

Cestování letadlem je rychlý a pohodlný způsob, jak poznat svět. Ale letenky mohou být také drahé a plné nepříjemných překvapení. Proto vám v následujícím článku dáme pár užitečných rad, které vám mohou být v praxi nápomocné, abyste ušetřili.

Porovnejte nabídky různých leteckých společností a cestovních kanceláří

Nejlepší způsob, jak najít nejlevnější letenky, je porovnat nabídky různých leteckých společností a cestovních kanceláří. Můžete použít online vyhledávače letenek, které vám umožní zadat vaše požadavky na cestu a zobrazit vám nejvýhodnější možnosti.

Jedním z nejpopulárnějších online vyhledávačů letenek je Skyscanner, který vám umožní vybrat si nejlevnější, nejrychlejší nebo nejekologičtější lety podle vašich preferencí. Mezi další alternativy patří například Pelikan.czKiwi.com nebo Momondo. Tyto weby vám také pomohou najít levné letenky a porovnat je mezi sebou. Můžete také vyhledat měsíc nebo dokonce den, kdy lze cestovat nejlevněji, a nastavit si upozornění na cenu, abyste se rezervovali v ten správný okamžik.

Pokud chcete získat co nejpřesnější výsledky, doporučujeme vám nabídky porovnat a zkontrolovat si také ceny přímo na stránkách jednotlivých leteckých společností a cestovních kanceláří.

Buďte flexibilní ohledně data a místa odletu a příletu

Dalším způsobem, jak ušetřit na letenkách, je být flexibilní ohledně data a místa odletu a příletu. Ceny letenek se mohou lišit podle sezóny, dne v týdnu, času odletu a příletu a destinace. Obecně platí, že letenky jsou levnější v nízké sezóně (mimo prázdniny), v pracovní dny, třeba úterý nebo středa, v ranních nebo večerních hodinách (např. před 8:00 nebo po 20:00) a do méně populárních destinací.

Pokud máte možnost volby, zkuste si rezervovat letenku s odletem nebo příletem z menšího nebo alternativního letiště (kupříkladu Brno místo Prahy). Můžete také zvážit možnost mezipřistání nebo kombinace různých leteckých společností.

Pozor na skryté poplatky a dodatečné služby

Zdroj: Shutterstock

Při rezervaci letenky si dávejte pozor na skryté poplatky a dodatečné služby, které vám mohou zvýšit cenu cesty. Některé letecké společnosti a cestovní kanceláře vám mohou účtovat poplatky za platbu kartou, za změnu rezervace, za odbavení zavazadla, za výběr sedadla, za palubní občerstvení nebo za cestovní pojištění.

Před rezervací letenky si proto pečlivě přečtěte podmínky a zjistěte, co je a co není zahrnuto v ceně. Pokud možno, vyhněte se placení kartou, která účtuje poplatky za zahraniční transakce. Zvažte také, zda potřebujete odbavit zavazadlo nebo si vystačíte s příručním zavazadlem. A pokud chcete cestovat s cestovním pojištěním, porovnejte nabídky různých pojišťoven a sjednejte si ho online za nejnižší cenu.

Využijte výhod akčních nabídek a slevových kódů

Pokud chcete cestovat ještě levněji, sledujte akční nabídky a slevové kódy, které vám mohou zajistit ještě nižší ceny letenek. Některé letecké společnosti a cestovní kanceláře nabízejí speciální slevy pro určité destinace, termíny nebo skupiny cestujících (studenti, senioři, rodiny).

Abyste nepropásli žádnou výhodnou nabídku, přihlaste se k odběru newsletterů nebo sledujte sociální sítě vašich oblíbených leteckých společností a cestovních kanceláří. Můžete také navštěvovat webové stránky, které shromažďují akční nabídky letenek z různých zdrojů, jako například výše zmíněné.

Rezervujte si letenku s dostatečným předstihem

Posledním tipem, jak najít nejlevnější letenky, je rezervovat si letenku s dostatečným předstihem. Obecně platí, že čím dříve si rezervujete letenku, tím nižší cenu zaplatíte. Ceny letenek se totiž mohou měnit každý den a obvykle rostou, jak se blíží datum odletu.

Zdroj: Shutterstock

Podle některých studií je nejlepší doba pro rezervaci letenky asi 2-3 měsíce před odletem pro krátké lety a asi 5-6 měsíců před odletem pro dlouhé lety. Samozřejmě to záleží na destinaci, sezóně a poptávce.

Pokud si tedy chcete zajistit nejlepší cenu, plánujte svou cestu dopředu a rezervujte si letenku co nejdříve. Ale pozor, nerezervujte si letenku příliš brzy. Někdy se mohou objevit levnější nabídky později, například v rámci akcí nebo last minute.

Diskuse ke článku Jak najít nejlevnější letenky a vyhnout se skrytým poplatkům?

Žádné komentáře.