Jaká je povinná výbava do auta pro rok 2023? Co již s sebou tahat nemusíte?
Zdroj: Shutterstock
Jaká je povinná výbava pro osobní automobily v roce 2023?
V současné době stále platí povinná výbava dle vyhlášky č. 206/2018 Sb., která byla naposledy aktualizována v roce 2018. Dle zákona je povinná výbava definována jako soubor doplňků, nástrojů a náhradních dílů, které musíte mít ve vozidle, je-li toto vozidlo provozováno na veřejných komunikacích. Pokud máte povinnou výbavu neúplnou či nesprávnou, hrozí vám při policejní kontrole pokuta ve výši až 2 000 Kč.
V České republice tak musíte v autě s sebou mít:
- výstražný trojúhelník
- reflexní vesta – min. 1, ale doporučuje se pro každého cestujícího
- autolékárnička – na rozdíl od minulé legislativní úpravy již není potřeba dávat pozor na datum expirace. Povinné je mít ji akorát kompletní, což znamená, že musí obsahovat hotový obvaz s polštářkem, hotový obvaz se 2 polštářky, cívku hladké náplasti, škrticí obinadlo, pryžové (latexové) rukavice, izometrickou fólii (min. rozměr 200 × 140 cm), nůžky.
- rezervní kolo – zde zákon umožňuje mít buď rezervní kolo s příručním zvedákem a klíčem na matice nebo lepící sadu na pneumatiky. U automobilů, které jsou vybaveny indikací defektu a které mají pneumatiky na nouzový dojezd není tato položka povinná.
Povinná výbava se zjednodušila
S novelizací vyhlášky platné od 1.10.2018 si mnoho řidičů ulevilo, protože z povinné výbavy zmizelo několik položek, jako třeba náhradní pojistky nebo náhradní žárovky, což byla reakce na moderní vozidla, která již nemají ve světlometech klasické žárovky, ale mají xenony a diody. Ty je potřeba měnit v autorizovaném servisu. Zároveň zmizela povinnost mít lékárničku, která ještě není prošlá.
Zdroj: Shutterstock
Jak je to s rezervním kolem
Legislativa byla v dřívějších dobách v otázce rezervního kola poměrně nekompromisní a i zde došlo k značným úlevám. Dříve bylo rezervní kolo povinné pro každé vozidlo. Nyní zákon umožňuje určité výjimky, jako například pokud máte indikaci defektu a nouzové dojetí na dojezdových pneumatikách (runflat). Výjimku také dostali řidiči, kteří si zaplatili nonstop asistenci pro výměnu či opravu pneumatiky. Jestliže ale nepatříte ani do jedné z výše uvedených skupin, tak se vás povinnost mít s sebou rezervní kolo se zvedákem a nářadím nebo sadu na opravu pneumatik stále ještě týká.
Lékárnička může být i prošlá, pozor dejte na obsah
Povinnou výbavu každý vozil v autě a prakticky se o ní nestaral. Co ale byla nepříjemná povinnost, na kterou mnozí zapomínali, bylo kontrolovat datum expirace u autolékárničky. Naštěstí podle novelizované vyhlášky již tato povinnost neustále kontrolovat expiraci lékárničky odpadá. Jediné, na co si musíte dát nyní pozor, je na úplnost autolékárničky, ve které musí být:
- hotový obvaz s polštářkem
- hotový obvaz se 2 polštářky
- cívku hladké náplasti
- škrticí obinadlo
- pryžové (latexové) rukavice
- izometrickou fólii (min. rozměr 200 × 140 cm)
- nůžky
Jaká je povinná výbava automobilu při cestách do ciziny?
Tato kritéria pro povinnou výbavu platí samozřejmě jen pro Českou republiku a nikoliv pro Evropskou unii. Před každou cestou do zahraničí se tak musíte ujistit, zda máte povinnou výbavu dle tamní platné legislativy. Bohužel se řidiči často mylně odvolávají na ustanovení Vídeňské a Ženevské úmluvy, kde se říká, že automobil musí být vybaven podle země, kde je registrovaný.
Zde je ale potřeba pro úplnost upřesnit, že tyto úmluvy hovoří pouze o technické výbavě vozidla, ale ne o povinné výbavě. Proto je zapotřebí i povinné výbavě věnovat pozornost, protože pokuty za nesprávnou a neúplnou povinnou výbavu bývají značně vyšší než u nás. Asi největší rozdíl je u reflexní vesty, kterou v některých zemích musíte mít pro každého pasažéra a musí být snadno přístupná, takže nemůže být na dně kufru. Je zde totiž povinnost mít vestu na sobě v době, kdy vystupujete z auta.
Reflexní vesta pro všechny pasažéry je pak povinná v Rakousku, Slovensku, Maďarsku, Itálii, Slovinsku a Francii. Jak je to v dalších zemích:
- Rakousko – v Rakousku jsou povolené reflexní vesty pouze v barvách oranžová, žlutá a červená. Zároveň je zakázáno mít ve vozidle tzv. on board kameru.
- Slovensko – mimo povinnosti mít reflexní vestu pro všechny pasažéry je zde i zákaz mít navigaci umístěnou na čelním skle nebo tam, kde může bránit v řádném výhledu řidiče
- Polsko – v Polsku je součástí povinné výbavy pro osobní automobily i hasící přístroj, který není expirovaný
- Chorvatsko – pokud máte vozidlo s přívěsem, musíte v autě mít jako součást povinné výbavy dva výstražné trojúhelníky
Jaké budou změny v budoucnu?
I když při novelizaci povinné výbavy před pěti lety došlo k výraznému zjednodušení, tak není vyloučeno, že v budoucí legislativní úpravě nenastane případně zpřísnění. Ke zpřísnění určitě dojde na poli bezpečnostních a ovládacích prvků, které má vozidlo. Již nyní by dle nařízení EU měly být v nových vozidlech vyrobených po roce 2022 instalovány například tyto systémy:
- systém udržování v jízdním pruhu
- detekce únavy
- couvací kamery či senzory
- černá skříňka
- inteligentní asistent rychlosti
- monitorování tlaku v pneumatikách
- ochrana při bočním nárazu
Ministerstvo dopravy ČR, ihned.cz.,zakonyprolidi.cz