Jaké zbraně lze vlastnit bez zbrojního průkazu?
Zdroj: Shutterstock
Hned na začátek vás možná potěší zpráva, že zbraní spadajících do této kategorie je poměrně dost a obecně lze říci, že sem patří všechny vzduchové a plynové pistole. V praxi jsou tyto zbraně vyvedeny jako repliky klasických střelných zbraní a pro amatéra je těžké ne-li nemožné je od pravých střelných zbraní rozeznat. Do těchto zbraní se pak ládují speciální náboje, broky, kuličky nebo plynové náboje.
Jaké jsou podmínky pořízení?
U většiny těchto zbraní bývá akorát jediná základní podmínky, a tou je dosažení věku 18 let. Tato podmínka se však nevztahuje jen na pořízení plynových a vzduchových pistolí, ale také na veškeré další obrané prostředky, jako jsou pepřové spreje, obrané nože nebo elektrické paralyzéry.
Zdroj: Shutterstock
Jaké jsou jednotlivé druhý volně dostupných obranných prostředků?
Vzduchové pistole
Do této kategorie rozhodně spadá nostalgický známá „vzduchovka“ nebo její menší obdoba tzv. „flusbrok“. Mnozí tento druh zbraně dobře znají a dá se sehnat jak ve specializovaných obchodech, tak i na e-shopech. Jako střelivo se zde používají klasické broky.
Plynové pistole
Kategorie plynových pistolí je specifická, protože se řadí mezi tzv. expanzivní zbraně, nebo-li zbraně, u kterých je vyloučeno použití nábojů obsahující hromadnou střelu či kulový náboj. Samotné plynové zbraně můžeme dále řadit do dvou podkategorií, a to na akustické, což jsou například i poplašené, a na klasické plynové zbraně, které dokážou vystřelit náboj s dráždivou látkou.
Plynové zbraně bychom pak mohli doporučit jako velice vhodné pro případnou sebeobranu už jen z toho důvodu, že jsou skutečně účinné. Pokud za šera vytáhnete plynovou zbraň, která je replikou skutečné zbraně, je jen malá pravděpodobnost, že to násilník či agresor odhalí pouhým pohledem. Není výjimkou, že dokážete násilníka vystrašit a zahnat jen pouhým vzhledem této zbraně. Nespornou výhodou těchto zbraně je pak nízká váha a samozřejmě s tím související schopnost ji vzít všude s sebou.
Pepřový sprej
Tato kategorie je asi tou nejznámější a princip fungování pepřových sprejů je velice prostý a extrémně účinný. Látka, kterou tyto spreje obsahují, pak dráždí oči, kůži i všechny sliznice a pro útočníka či agresora je tento dráždivý pocit až paralyzující. Z pohledu prostředků na sebeobranu se jedná asi o nejúčinnější záležitost v poměru cena a výkon.
Elektrický paralyzér
Elektrický paralyzér není až tak obvyklý a je známý spíše z filmů. V reálu funguje tak, že útočníkovi uštědří silný elektrický výboj, který by měl útočníka zneškodnit. Tento paralyzér pak má jistou účinnost i přes poměrně tlustou vrstvu oblečení a dokonce lze použít i v případě napadení zvěří. Energii pak čerpají z nabíjecí baterie a cenově vyjdou levněji než pistole.
S obranou opatrně
Na závěr vás musíme důrazně upozornit, že veškeré tyto obranné prostředky by skutečně měly být využity pouze v prokazatelném nebezpečí.
Pokud se rozhodnete pro pořízení jakékoliv osobní obranné pomůcky, nezapomínejte na to, že by se měla použít skutečně jen ve chvíli, kdy Vám či Vašim blízkým hrozí bezprostřední újma na zdraví či vysoká škoda na majetku. Mějte na paměti, že Vaše chování musí být v souladu s platnými právními předpisy České republiky. V našem právním systému je zakotvena nutnost přiměřené obrany.