Jak je to s fenoménem zombie? Vědci vysvětlují, jak virus může ovládat housenky
Postapokalyptické hry patří k jednomu z nejoblíbenějších žánrů a to samé platí o podobných filmech. Lidé mají zkrátka oživlé mrtvé rádi ve všech možných podobách a tak jim je filmaři servírují jak na běžícím páse.
Asi nejednoho z nás napadlo, zda je vůbec podobný scénář možný. Může prakticky mrtvý organismus pod útokem jakéhosi záhadného viru znovu ožít? Případně se z živého přeměnit v jakýsi hybrid, který kompletně změní vzorec chování a bude dokonce zkoušet zabít vše co mu přijde do cesty? Nejnovější bádání vědců odhalilo, že něco podobného možné je. Virus napadající housenky z nich totiž dělá chodící zombie.
Paraziti způsobující efekt zombie jsou již poměrně dobře zdokumentovaní. Málo však bylo známo o jejich schopnosti ovládat svou oběť. Víme sice co dělají, ale nevíme jak. Nyní se nová studie rozhodla odhalit, jak podobný virus ovlivňuje teritoriální chování housenek a nutí je ke změně jejich přirozeného prostředí.
Vědci objevili, že virus ovlivňuje vnímání světla a nutí tak tvora sledovat jej. To končí až jeho smrtí na vrcholku rostliny, kde se rozloží a tím dojde k dalšímu rozšíření do okolí na další nebohé housenky a tak to pokračuje dál a dál.
Příkladů způsobujících "zombie" je spousta. Některé jsou dokonce nápadně podobné příkladům ze světa her a filmů. Za zmínku stojí např. červ, jenž donutí cvrčka k sebevraždě skokem do vody, nebo třeba vosa, která vstřikuje jed do centrální soustavy švábů tak, aby si z nich mohla udělat školku pro své larvy, jenž jej pak doslova sní zevnitř a spousta dalšího. Nevšedním příkladem je i další druh vosy, která přiměje housenky k jejich ochraně a parazit je tak vlastně chráněn hostitelem.
První dnes zmíněný virus patří do rodiny tzv. bakulovirů. Tyto viry jsou označovány "tree-top" (vrcholek stromu) nemoc. Housenka tak před smrtí vyšplhá právě na vrcholek rostliny a nakonec zde uhyne. Normálně se těmto místům kvůli predátorům raději vyhne. Právě z vrcholku se ale virus snadno rozšíří dál a dál, aby mohl zanedlouho infikovat housenky další.
Podobné zombie v dohledné době nečekejme, lidský zombie virus zatím nebyl dokázán
Jak zmiňuje server Biology letters, virus dává housence pozitivní reakci na světlo. Tvor se tak pohybuje naproti jeho zdroji a skončí na vrcholku rostliny, kdežto zdravý jedinec se pohyboval náhodně nahoru a dolů po rostlině. Navíc se prý nikdy nepřiblíží k vrcholku, neboť se snaží vyvarovat napadení predátorem.
Infikované housenky začínají cestu na vrchol 3 dny po infikování, přičemž popolezou jen několik centimetrů za den. Zajímavé je, že jakmile jsou v tmavém prostředí, nedostanou se tak vysoko a uhynou níže. Zombie virus je zde tedy trošku jiný, než ukazuje většina filmů - zombie jdou za světlem a ve tmě jsou neaktivní.
Až tedy budete příště hrát hru a zabíjet jednoho "zombíka" za druhým, můžete se zamyslet jaké máme štěstí, že se nemůžeme nakazit třeba od housenek.