CDR.cz - Vybráno z IT

Jižní Korea završila klíčovou dodávku pro ITER: Významný krok k fúzní energii

Zdroj: Shutterstock

Jižní Korea úspěšně dodala všechny čtyři sektory vakuové nádoby pro mezinárodní projekt fúzního reaktoru ITER, čímž výrazně přispěla k pokroku v oblasti jaderné fúze a globální spolupráci v tomto odvětví.

Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor (ITER), největší světový projekt zaměřený na vývoj jaderné fúze jako zdroje čisté a nevyčerpatelné energie, dosáhl významného milníku. Jižní Korea, jedna ze sedmi členských zemí projektu, úspěšně dokončila a dodala všechny čtyři sektory vakuové nádoby, které jí byly přiděleny. Tím nejen splnila své závazky, ale také ukázala svou technologickou vyspělost a odhodlání přispět k řešení globálních energetických výzev.

Klíčová role vakuové nádoby v ITER

Vakuová nádoba je srdcem fúzního reaktoru ITER. Tato masivní struktura, vážící přibližně 5 000 tun, je navržena tak, aby udržovala extrémně vysoké teploty plazmatu, ve kterém dochází k fúzním reakcím. Skládá se z devíti sektorů a obsahuje 44 portů, které umožňují přístup k plazmatu a instalaci různých diagnostických a ohřívacích systémů.

Výroba vakuové nádoby představuje technickou výzvu nevídaných rozměrů. Každý sektor je složen ze čtyř segmentů, přičemž jejich montáž vyžaduje více než 1,6 kilometru svařovacích švů. Přitom je nutné dodržet tolerance menší než několik milimetrů, aby bylo zajištěno přesné spojení všech vnitřních komponentů. To vyžaduje pokročilé technologie tváření a svařování, které jsou na hranici současných možností.

Zdroj: Shutterstock

Příspěvek Jižní Koreje k projektu

Původně byla Jižní Korea pověřena výrobou dvou sektorů vakuové nádoby. V roce 2016 však došlo k dodatečné dohodě, podle které převzala výrobu dalších dvou sektorů, jež byly původně přiděleny Evropské unii. Tím se její podíl zvýšil na čtyři sektory z celkových devíti. Od roku 2020 začala Jižní Korea s postupnými dodávkami těchto klíčových komponentů do stavebního areálu ITER v Cadarache ve Francii.

Kromě vakuové nádoby Jižní Korea dodává také další důležité součásti. Patří mezi ně supravodiče pro magnetické systémy, které jsou nezbytné pro udržení plazmatu, tepelné štíty chránící zařízení před extrémními teplotami a montážní nástroje pro sestavení reaktoru. Všechny tyto dodávky probíhají podle harmonogramu, což svědčí o spolehlivosti a technických schopnostech korejských společností zapojených do projektu.

Význam globální spolupráce

Projekt ITER je ukázkou bezprecedentní mezinárodní spolupráce v oblasti vědy a technologie. Kromě Jižní Koreje se na něm podílejí Evropská unie, Spojené státy, Čína, Indie, Japonsko a Rusko. Cílem projektu je demonstrovat možnost komerčního využití jaderné fúze jako bezpečného, čistého a prakticky nevyčerpatelného zdroje energie.

Úspěšná dodávka vakuových nádob ze strany Jižní Koreje je důkazem toho, jak mohou jednotlivé země přispět svými specifickými schopnostmi k dosažení společného cíle. Technologie a know-how získané během výroby těchto komplexních komponentů budou mít navíc dlouhodobý přínos pro průmyslový a technologický rozvoj země.

Technologické výzvy a pokroky

Výroba vakuové nádoby pro ITER představuje technické výzvy, které si vyžádaly inovativní řešení. Precizní svařování velkých ocelových segmentů s minimální tolerancí vyžaduje pokročilé automatizované systémy a kontrolu kvality na nejvyšší úrovni. Jižní Korea musela vyvinout nové postupy a technologie, které nyní mohou být využity i v jiných průmyslových odvětvích.

Navíc, zkušenosti získané při výrobě supravodičů a tepelných štítů posilují pozici Jižní Koreje v oblasti pokročilých materiálů a energetických technologií. To otevírá nové možnosti pro spolupráci s dalšími zeměmi a pro rozvoj domácího průmyslu.

Diskuse ke článku Jižní Korea završila klíčovou dodávku pro ITER: Významný krok k fúzní energii

Žádné komentáře.