Kauza Lemnos: Rekapitulace - Vše o dění kolem obviněných českých vývojářů
Po třech letech řecké soudy znovu otevřely kauzu Lemnos. O podrobnostech jsme vás infromovali včera. Jak se situace vyvíjela od roku 2012?
Vývoj třetí Army se již blížil ke zdárnému konci a Ivan Buchta s Martinem Pezlarem, zaměstnanci studia Bohemia Interactive, tak konečně mohli odcestovat na dovolenou. Vybrali si destinaci na ostrově Lemnos (též Limnos), který se stal předlohou pro připravovanou hru - místo, které znali pouze z materiálů dostupných k vývoji titulu. Nikdo však netušil, že se na dlouhé čtyři měsíce stane jejich nevyžádaným domovem.
Do českých herních médií se zpráva dostala se značným zpožděním. Poprvé jsme o dvojici zadržených mužů informovali 17. září 2012, kdy jsme tehdy ještě pod hlavičkou herního serveru inGamer.cz (dnes herní sekce CDR.cz) rozjeli na webu rozsáhlé speciální zpravodajství pojmenované Kauza Lemnos.
Politická reakce
V Čechách nad případem dozorovala právnička Dagmar Raupachová, v Řecku Panajotis Eleftheriu. Společně podali odvolání a požádali justici o podmíněné propuštění. Celou situaci ale zkomplikovala stávka řeckých soudů. Martin s Ivanem tak zůstali ve vazební věznici na ostrově Chios, kam byli převezeni, bez známého výsledku jednání. Když se Řekové konečně rozhoupali, smetli žádost ze stolu.
Záchranná mise
Ačkoliv se zejména v diskuzích pod články informujících o situaci objevovaly názory odsuzující oba vývojáře, obrovská masa reprezentovaná komunitou děl Bohemia Interactive, herními médii a především prostého nezávislého lidu z celého světa, začala okamžitě jednat. Úkol byl jasný - v co možná největším měřítku rozšířit povědomí o kauze a zajistit vývojářům svobodu.
A obuli se do toho jaksepatří ve velkém. Na internetu se objevila petice za propuštění, kterou podepsaly tisíce lidí. Vrcholem bylo její předání do rukou zástupců na řecké ambasádě a Ministerstva zahraničních věcí České republiky, jako součást programu demonstrace v pražských ulicích.
Emotivní korespondence
Skrze digitální internetovou listárnu jste měli možnost poslat vývojářům do vězení pohlednice. Ty pak byly tisknuty a zadrženým předávány. Sešla se jich celá škála a dle slov Ivana a Martina je pravidelně chodící korespondence velmi psychicky podporovala. Mimo to se podařilo zařídit také setkání s rodinnými příslušníky, za oběma do Řecka vyrazili jejich otcové.
Také oba zadržení sepsali dopis, který se pak skrze HelpIvanMartin.org dostal mezi nás. Děkovali v něm za projevený zájem pomoci, rozplývali se nad podniknutými kroky i nad 14 000 podpisy v petici za propuštění. V momentě, kdy byla odevzdána se číslo pohybovalo kolem 21 000.
Svátky plné nejistoty
Krátce před Štědrým dnem byla podána druhá žádost o propuštění na kauci. Vzhledem k datu ale řecký soud odložil její projednávání až na příští rok, tehdy tedy na rok 2013. Vývojáři tak strávili Vánoce i Nový rok za zdmi řecké věznice a netrpělivě počítali dny, ačkoliv jak sami řekli, raději nepřemýšleli nad kladným výsledkem a smířili se s faktem, že jim hrozí odnětí svobody v trvání až po dobu dvaceti let.
Po Novém roce se soud začal situací skutečně znovu zabývat, 15. ledna padlo rozhodnutí - vývojáři budou propuštěni na kauci a vyšetřováni na svobodě s možností návratu do rodné země. Částka činila 5000 euro na osobu, což je v přepočtu zhruba 130 000, tedy téměř čtvrt milionu korun za celou dvojici.
Bod zlomu
Převodem peněz skrze internetové bankovnictví by se mohla věc zbytečně zkomplikovat a protáhnout. Částka tedy byla vyplacena hotově a překvapivě hned další den byli Ivan Buchta s Martinem Pezlarem propuštěni z vězení. Jejich cesta vedla do Atén, kde na české ambasádě převzali nové cestovní doklady a vyčkali na pravidelný let do Prahy.
inGamer.cz o podrobnostech příletu vývojářů informoval exkluzivně.
17. ledna 2013 v 10:50 po čtyřech měsících věznění na řeckém ostrově Chios dosedlo letadlo s propuštěnými vývojáři na ranvej pražského letiště Václava Havla. Obklopeni desítkami novinářů chlapci ochotně odpovídali na kladené dotazy a konečně se opět shledali se svými blízkými.
Souhrn
Takhle, velmi jednoduše podáno, vypadalo dění v Kauze Lemnos. Ta bohužel ještě nekončí. Finální verdikt soudu měl padnout v březnu 2014, k případu se ovšem řecký soud vrací až nyní. Vývojáři stále čelí obvinění ze špionáže s hrozbou odnětí svobody na dobu 20 let. Protože se jedná o evropský zatýkací rozkaz, který obdržel soud v Brně, byla by Česká republika v případě neúspěchu povinna občany vydat.