Mozilla na oči - Budoucnost prohlížení internetu se ukrývá ve virtuální realitě
Minulé léto Mozilla vytvořila experimentální verzi svého prohlížeče s podporou webové virtuální reality. Vše probíhá ve spolupráci s tvůrco headsetu Oculus Rift, který nyní patří pod největší sociální síť světa – Facebook. Funkce WebVR dorazila do Nightly a Developer sestavení oblíbeného prohlížeče.
Proč ale vlastně Mozilla pracuje na virtuální realitě, když je jejím hlavním cílem „rozšiřovat otevřenost, inovace a příležitosti na webu“. Při rozhovoru Josh Carpenter, zástupce ohnivé lišky, zmínil, že společnost ví, že virtuální realita bude velká věc a jedná se o obrovskou výzvu, které mají v Mozille rádi.
Největší výzvou bude snaha poskytnout uživateli zážitek z jiného světa, který nebude vypadat jako pouhá simulace, musíte snížit odezvu mezi pohyby hlavy uživatele a reakcí displeje a celé scény na naprosté minimum. Mozilla se chlubí mj. tím, že její práce prospěje nejen VR světu, ale také oblasti webu jako takového. Další zrychlování javascriptových enginů a prostředí prohlížečů uživatelé nepochybně uvítají.
Cesta to bude složitá, ale vývojáři si věří. Aby dosáhli úspěchu, došlo k vývoji speciálního API, které umožní propojit prohlížeč s VR funkcemi. Na podobném projektu pracuje i internetový gigant Google a jak můžeme vidět, opravdu se jedná o jeden z budoucích trendů.
V tuto chvíli fungují jednotlivá sestavení ohnivé lišky se zmiňovaným headsetem Oculus Rift. Počítá se ale i s podporou nejrůznějších zařízení postavených na Androidu, Linuxu a jiné platformy. Hovoří se například o levném krabicovém headsetu Google Cardboard, pro který je WebVR také připraven.
S projekty jako je je asm.js a dalšími se snaží Mozilla přinést co nejvyšší rychlosti do prohlížeče a na JavaScriptu založených aplikacích. Uvidíme jak se bude webu dařit v oblasti virtuální reality a co na to řeknou samotní uživatelé. Dny, kdy nasadíme chytrý headset a budeme při "procházení" internetu doslova chodit, se blíží.