Opijte svůj telefon: Stačí pár kapek, mikročlánky mohou nahradit běžné baterie!
Vědci pilně bádají a každou chvíli tak můžeme z předních světových univerzit zaslechnout informace o nových objevech. Jedním z posledních je průlom na poli mikročlánků, jenž zvládají z nejrůznějších látek získávat dostatek energie například pro nabíjení chytrého telefonu. To vše navíc při zlomkové velikosti běžných akumulátorů!
Gianmario Scotti, doktorand z finské univerzity Aalto, vytvořil prototyp vysoce efektivních palivových článků na alkohol. Technologii, o níž jsme doposud slýchali především ze světa motorových vozidel, podle jeho slov v praktickém nasazení ve světě mobilních zařízení nic nebrání. Alkoholové články by nad těmi současnými lithiovými mohly vynikat i díky menším rozměrům, plynoucím z vysoké energetické hustoty.
Podobně jako nejedny velké palivové články, i mikročlánky pro své fungování využívají alkoholu a musí mít přístup ke kyslíku. Vedle získané energie nakonec z alkoholu zbude ještě "odpadní" voda a oxid uhličitý. Použít není problém ethanol, ani v ČR neblaze proslulý methanol. Vzhledem k bezpečnosti však tvůrce doporučuje spíše zdravotně "nezávadný" alkohol.
Rozměry a váha výhodou
"Rozměry jednoho článku jsou 14 x 14 mm², a tloušťka kolem jednoho milimetru. Když se naplní alkoholem, dodávají 0,5 voltu, pokud jsou plněny vodíkem, zvládnou dokonce 1 V. Běžný telefon bude vyžadovat několik mikročlánků, ale jejich celková váha a rozměry budou stále nižší, než v případě současných akumulátorů." tvrdí mladý vědec.
Jak budeme články doplňovat?
Ve své dizertační práci se doktorand zabýval i nejlepším způsobem, jak podobné články doplňovat. Celý systém musí být udržován v perfektní čistotě, což dává vale myšlence snadného dolévání. Řešením by mohl být speciální filtr s membránou. Jelikož je pro fungování nezbytný i kyslík, je zatím nutné také přiměřeně čisté ovzduší. Ve znečištěných oblastech, jako je Peking, by se prý mohlo stát, že přes všechny částice ve vzduchu nebude článek správně fungovat.
Povrch článků byl kvůli malým rozměrům vytvářen laserem
Napájení smarphonů je jen jednou z mnoha oblastí, kam by chtěl Scotti se svými články zamířit. Budoucnost vidí i u malých satelitů, které je potřeba co nejvíce odlehčit, neboť se při cestách do vesmíru platí doslova za každý gram navíc. Při otázce, kdy se technologie dostane na trh nemá mladý vědec příliš jasno - "může to být rok, nebo také 10". Do té doby můžeme prolévat alkoholem maximálně tak sami sebe.
Ano, nejrůznějších podobných věděckých průlomů tu již bylo mnoho a žádný se doposud nedočkal masového nasazení. Jednoho dne tomu tak ale možná bude a právě podobné pokroky, jako předvedl vědec Gianmario Scotti, tomu mohou napomoci. Spíše než nasazení v mobilních telefonech však stále vidíme budoucnost v napájení automobilů a veřejné dopravy, kde by se podobný způsob napájení uplatňuje nejvíce.