NASA vyšle na Mars helikoptéru, bude zkoumat terén. Obavy má z řídké atmosféry
Zkoumání povrchu Marsu je výzvou, kterou chce mnoho světových agentur a společností pokořit. Většinou se jedná o klasické dopravení nějaké sondy na povrch, kde pak hlemýždím tempem projíždí nějaký úsek. Kdosi však přišel s nápadem, že by bylo efektivnější sondy vybavit vrtulemi, jaké má helikoptéra. A plán byl na světě.
V souvislosti s tím vyvstalo však několik problémů najednou. Předně bylo důležité vyřešit létání helikoptéry v takto řídké atmosféře tvořené hlavně oxidem uhličitým. Dobrou zprávou je, že by se tato helikoptéra měla jako první svého druhu dostat na Mars již v roce 2021.
Speciální helikoptéra bude mít dva hlavní úkoly. První je jasný – dokázat, zda jde v atmosféře na Rudé planetě vůbec létat. Druhý úkol je následný průzkum a zmapování terénu z výšky. Pokud bude tento pokus úspěšný, mohly by tyto helikoptéry v budoucnu doplnit pozemní sondy nebo je v některých případech i nahradit.
NASA již provedla prvotní testy ve vakuové komoře, které dopadly nad očekávání. Helikoptéra by měla být zcela autonomní a jen přijímat základní příkazy ze Země. Jako pohon pro svůj let i pro své zabudované vyhřívání (pro případ nočních mrazíků) by měly dostačovat solární panely. Sama manažerka celého projektu, MiMi Aungová, to vidí jako historický milník.