CDR.cz - Vybráno z IT

Nejočekávanější akční hry pro rok 2016 (+ anketa)

Title 7
Rok se s rokem sešel a už měsíc se píše letopočet 2016. Ani letos se nemusíme bát, že bychom se nedočkali pořádných akčních her. Shrnuli jsme si ty nejočekávanější, na který se vyplatí nechat oči na šťopkách.

Letošní rok by neměl být na akční tituly nijak chudý. Naopak, her se očekává více než dost. O těch největších se toho paradoxně zatím mnoho neví, případně vůbec. Tudíž rovnou upozorňujeme, že zde nebude série Battlefield, Call of Duty, Assassin's Creed či údajně letos vydávané Watch_Dogs 2.

Far Cry: Primal

První velice očekávaný titul, kterého se dočkáme již v únoru, je Far Cry: Primal. Nejnovější díl série se rozhodl pro zcela netradiční zasazení - pravěk, což je doba ve hrách prakticky opomíjená. Tvůrci tedy v tomto ohledu volí cestu originality. Dokonce se rozhodli použít zcela smyšlený, ale odpovídající jazyk, což je rozhodně skvělá volba, která podtrhne již tak zajímavou atmosféru (zdravíme anglicky hovořící Kingdom Come: Deliverence).

Hratelnost by měla být věrná posledním dílům série Far Cry, tedy nás čeká otevřený svět, ve kterém bude mít hlavní hrdina Takkar volné ruce. Bude zabírat stanoviště nepřátelských kmenů, lovit zvěř a využívat craftingu, který zde bude tentokrát konečně opodstatněný.

2947630 Farcryprimal Announce Screen 003 Embargo Oct 6 9 Am Pst568388 Far Cry Primal 1920 X 1080

Čekat nás naopak nebude žádná forma kooperace, která byla v případě čtvrtého dílu poměrně zdařilá. I letošní pokračování bude mít označení 18+, jelikož ve hře má být přítomen sex, mučení a jiné násilné scény,. Hra tak má nakročeno na vyobrazení necenzurovaného pravěku. Za mamuty bude možné vyrazit s českými titulky už 23. února 2016.

Tom Clancy's The Division

Začátek roku beze sporu patří společnosti Ubisoft, která nám servíruje další hru se značkou Tom Clancy's. Jakmile se někde objevuje toto jméno, je jasné, že se bude jednat o titul vážný, vojenský a operující s technikou uvěřitelnou či dokonce ve fázi existujících prototypu.

Přestože jsme se této hry měli původně dočkat již vloni, přijde na naše disky až za měsíc, přesněji 8. března 2016. Lidstvo je zničeno smrtícím virem a ti, co přežili, žijí na pokraji existence. Zasazení do zničeného New Yorku je zajímavé už jen proto, že se má údajně jednat o mapu v měřítku 1:1. I když bude v základu „jen“ střední Manhattan, není třeba se bát, že by byla herní plocha malá. Dalších částí bychom se mohli dočkat v podobě DLC.

8 Old Alley 195938The Division Will Get First Xbox One Gameplay Demo At Gamescom 2014 Video 454468 10

The Division kombinuje akční hru s RPG prvky. Zaměřovat se bude zejména na online kooperaci, kterou bude možné hrát i solově. Hráč si však nikdy nemůže být nikým jistý, jelikož partnerství se mohou ve hře kdykoliv rozpadnout a jakýkoliv člen se může stát zrádcem. V nedávné době se na hru snesla vlna kritiky, jelikož oproti E3 traileru z roku 2013 došlo k určitému grafickému downgradu. I přest to vše ovšem vypadá hra stále velmi pěkně a věříme, že by tento titul mohl přinést spousty zajímavých zážitků. Bonusem je, že u nás hra vychází s českým překladem ve formě titulků. 

Quantum Break

Jedna z nejočekávanějších exkluzivních her na konzoli Xbox One, kterou nelze nezávidět. Proč? Tvůrcem je studio Remedy, které stojí za značkami Max Payne a Alan Wake, tedy velmi kvalitními tituly. Tato na epizody rozdělená akční adventura se zaměří na manipulaci s časem, včetně jeho cestování napříč.

Quantum Break Time Stop

Krom toho, že se v příběhu bude moci hrát i za hlavního padoucha, nás čeká ještě jedna velice zajímavá novinka. Rozhodnutí hráče nejen větví samotný příběh, ale rozvijí simultánně i seriálový doprovod, který reflektuje dění a hráčova rozhodnutí ve hře. Seriálové epizody se budou otevírat bok po boku s odehranými příběhovými misemi.

Seriál není sice nutnou součástí pro znalost příběhu, ale dodá další informace a hlavně ukáže příběh z druhé strany barikády. Velice originální myšlenka, které fandíme. Čekání na 5. duben bude dlouhé.

Uncharted 4: A Thief's End

Jasným letošním favoritem je také vlajková hra od SONY. Nathan Drake se vrací 27. dubna na konzole PlayStation 4, aby ukázal své poslední dobrodružství (alespoň tvůrci tvrdí, že se jedná o poslední Nathanův příběh). Rozhodně to bude jízda.

Uncharted 4 Elena 14344290922886491 Uncharted 4 Drake Sam Survived

Série Uncharted se může pyšnit charismatickým hrdinou, zábavným příběhem a dobrými dialogy. Jedná se veskrze o moderního Indiana Jonese. O co vlastně půjde ve čtvrtém velkém dílu, se toho zatím moc neví, ale můžeme se spolehnout na střet se starými známými, Elenou a Sullym, které navíc doplní Nathanův bratr Sam. 

Krom skvělého zpracování, kterým se tato série vždy pyšnila, nás opět čeká multiplayer, jehož betu bylo možné ozkoušet v první polovině prosince (tedy pokud jste měli zakoupenou remasterovanou edici prvních tří dílů). Novinkou bude možnost větvení dialogů, které sice nebude mít zásadní dopad na příběh, ale umožní určit směr a vývoj rozhovoru. Snad nenaruší tato novinka filmový zážitek, který první tři díly měly zpracovaný na jedničku.

DOOM

V dubnu by se měla o slovo přihlásit také Bethesda s novým dílem střílečky DOOM. Restartu poměrně věříme, jelikož tvůrci ukázali již novým Wolfensteinem, že tento proces v krvi mají. Střílečka s pekelnými démony by tak nemusela dopadnout vůbec špatně. 

Doom 2016 Rev Mancubus 1437988261Doom 2016 Cacodemon Plus 1437988255

Čekat na nás mají samozřejmě zombíci, mutanti, motorová pila, BFG, spousta zbraní a hlavně AKCE. Hratelnost by měla odkazovat na staré střílečky, kdy pomalý a rozvážný pohyb nebyl tolerován a vše bylo děláno na šílenou ofenzivní taktiku. Pevně doufáme, že se restart povede i zde. 

Homefront: The Revolution 

Dnes si na střílečku Homefront asi málokdo vzpomene. Tato FPS s velice stísněnou atmosférou, zobrazující budoucnost, kde Severní Korea obsadila Japonsko, USA, Kanadu a jiné části světa ve své době poměrně zapadla, jelikož vyjma atmosféry neměla nic navíc.

2547289 Homefronttherevolutionannounce 4

S pokračováním to po pádu THQ a problémech Cryteku vypadalo velice zle. V jednu chvíli to skoro vypadalo, že je osud zpečetěn. Situaci zachránil vydavatel Deep Silver, který se značky ujal, a v květnu bychom se tak pokračování měli dočkat. Příběh navazuje na události prvního dílu - USA je okupována severokerejskými vojsky a Filadelfie je policejní stát. Nic z toho samozřejmě nemůže trvat věčně.

2547286 Homefronttherevolutionannounce 1

V únoru bude na konzolích Xbox One probíhat uzavřená beta, která ukáže, jak na tom hra aktuálně je. Vydaná videa zatím vzbuzují obavy, aby herní mechaniky nebyly jen zkopírováním série Far Cry. Zároveň se bojíme, že otevřený svět nenavodí sklíčenou atmosféru, kterou měl právě první díl.

Mirror's Edge: Cataclyst

V květnu by se mělo objevit i pokračování Mirror's Edge, které okouzlilo zpracováním i hratelností, byť se nejednalo o dokonalý titul. Hra sice působila celkem krátce, ale zpracování parkouru bylo naprosto úžasné, stejně jako celková stylizace a hudební doprovod. I když se o pokračování dlouho mlčelo, nakonec se jej dočkáme.

2885761 Mecatalyst Screen 3Mirrors Edge Catalyst E 3 2

Kladnou zprávou je, že se toho příliš měnit nemá. Stylizace a typ hry bude stejný, tudíž ve hře půjde hlavně o běhání. Upraveno ale bude ovládání, aby bylo intuitivnější, i otevřenost světa (do větších rozměrů), což bude jistě zajímavé. Možnost pobíhat po světě parkourem, kde žádná budova není překážkou, zní jako skvělá zábava. 

Dishonored 2 

Poměrně zajímavá stealth akce s komiksovou a steam-punkovou stylizací. Přesně takový byl první díl Dishonored. Viktor Antonov dal světu Dishonored nádherné ztvárnění, a proto bychom se mohli těšit i do světa druhého dílu, který se odehrává o 15 let později. 

Zásadní změnou je možnost nehrát za Corva, hrdinu prvního dílu, ale za Emily Kaldwin. Rozhodnutí mezi nimi hráč učiní už na začátku hry; je nezvratné a platné až do konce, což bude mít nejspíš za následek minimálně dvojí průchod hrou. Krom toho mají Emily i Corvo naprosto odlišné schopnosti a tedy i styl hry. Jen doufáme, že bude příběh tentokrát propracovanější. 

Mafia 3 

Podle všeho bychom se měli letos dočkat i třetího pokračování kultovní (zejména pro našince) série Mafia. Zasazení do 60. let, kdy se ve velkém rozjížděla nová vlna gangů a gansterů a ta stará džentlmenská je již dávno pryč, zní lákavě, stejně jako zasazení do oblasti New Orleans (nebo tímto městem inspirované místo). 

Mafia 3 02916985 Mafiaiii Harrassment

Našince zajisté potěší, že i tentokrát uslyšíme v sérii naší mateřštinu, což je v současnosti naprostý unikát, jelikož od dabingu se ve hrách silně ustupuje. Hlavní hrdina Lincoln Clay je veterán z vietnamské války a je dost možné, že se některá z misí bude v této době i odehrávat (v druhém díle jsme také začínali s Vitem během druhé světové války). Mnoho dalšího se zatím neví, i tak se u nás určitě stane hra bestsellerem. Snad ale i dobře dopadne po té herní stránce. 

Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands 

Přestože je tato hra na letošní rok ohlášená, pravděpodobně se ji ještě nedočkáme a dojde k jejímu pozdržení. Podobně jako The Division by se mělo jednat o střílečku z pohledu třetí osoby se zaměřením na čtyřčlennou kooperaci. Wildlands se nicméně budou odehrávat v Bolívii a herní mapa by měla být to největší a nejživější, co kdy Ubisoft vypustil. Dokonce i novináři z celého světa jsou zatím z uzavřené předváděčky pozitivně naladěni. 

Čekat by nás měla taktická akce, ideálně hraná ve více lidech, kde je postup při misích čistě na hráčích. Hlavní cíl je snaha zlikvidovat místní drogové kartely. Myšlenka ne zrovna originální, rozhodující však bude hratelnost a zpracování. Rozhodně jsme zvědaví na další videa a informace, Ghost Recon patří rozhodně mezi ty lepší série.

For Honor

Koncem roku pak pro nás Ubisoft (ano, letos má tato společnost poměrně plný line-up) měl mít multiplayerovou akci For Honor, kdy se proti sobě postaví japonští samurajové, evropští rytíři a vikingští válečníci. 

Bow 016 B Harrowgate Overcast Samurai Bad Odds 208402

Z dostupných videí se jedná o běžnou akční rubačku, kde každá z postav disponuje nějakou unikátní schopností/zbraní. Mezi nejočekávanější hry ji pak zařazujeme hlavně ze zvědavosti, jak dopadne. Názory jsou zatím poněkud smíšené. Může se jednat o obrovské překvapení nebo naopak o velké zklamání. Druhým otazníkem je také její životnost. 

Horizon: Zero Dawn 

Jedno z největších překvapení loňské výstavy E3. Postapokalyptický titul, který neobsahuje zombíky a lidé žijí tak nějak na okraji společnosti. Světu dominují robotická stvoření připomínající dinosaury (respektive robo-dinousaři) a budovy z naší doby jsou pro místní to samé, co pro nás chrámy starého Egypta. Zasazení vypadá jako takový pravěk 2.0. 

Hru bude mít na svědomí studio Guerilla Games, které přineslo například Killzone: Shadow Fall. Připravit by nám měli otevřený svět, kde právě ona robotická monstra budeme lovit. Na rozdíl od klasických dinosaurů a jiných zvířat se však tyto potvůrky umí bránit laserovými děly a jinými obrannými mechanismy. Na tento titul jsme velice zvědaví.

Horizon Zero Dawn Screen 04 Us 15 Jun 152886318 Aiming At Thunderjaw


Jak je vidět, letošní rok, by mohl být na akční tituly poměrně bohatý. Jaké kvality však tyto hry nakonec předvedou, je druhá věc. Pokud jsme nějaký titul, na který s rukami na srdci čekáte, neuvedli, napište svůj tip do komentářů. 

Tomáš Herodek

Patřil mezi novou vlnu autorů serveru RecenzeHer.eu, kde se z pozice redaktora vypracoval na zástupce šéfredaktora. Od roku 2012 je členem redakce inGamer.cz, nyní spadající pod herní sekci CDR.cz, kde zpočátku působil jako externí redaktor. V červenci 2014 se přesunul na pozici zástupce vedoucího herní rubriky.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Nejočekávanější akční hry pro rok 2016 (+ anketa)

Středa, 3 Únor 2016 - 16:38 | Kubik | Tak to potom beru vytku zpet :) Ale jestli nebude...
Středa, 3 Únor 2016 - 12:36 | Jáchym Flídr | Ještě chystáme článek o nejočekávanějších RPG...
Středa, 3 Únor 2016 - 08:28 | Kubik | No, chybejici Deus Ex vidim jako dost zasadni...
Úterý, 2 Únor 2016 - 14:10 | Psycho Mantis | jaktože se článek nezmiňuje o novém Battlefieldu...
Úterý, 2 Únor 2016 - 13:04 | PetrKM | Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands Tohle...
Úterý, 2 Únor 2016 - 12:06 | madPav3L | Za mě jednoznačně Mirror's Edge: Catalyst a...
Úterý, 2 Únor 2016 - 12:03 | XY | To je seznam herních distributorů ? :)
Úterý, 2 Únor 2016 - 10:59 | vavraCZe | "Našince zajisté potěší, že i tentokrát...

Zobrazit diskusi