Nejpopulárnější mobilní telefony historie, které znal ve své době každý
Nokia 5110
Mobil roku 1998 a 1999. Vyměnitelné čelní kryty, kultovní Had, anténka a cena (v dotované verzi) kolem 5 - 6 tisíc korun. Uživatelé si kromě relativně snesitelné ceny chválili hlavně intuitivní ovládání s Navi Key a legendární nerozbitnost.
Mezi nejoblíbenější telefony patřila řadu let, a to i přesto, že postrádala některé postupem času důležité a užitečné funkce, jako byla podpora frekvence 1800MHz, podpora SIM Toolkit nebo nástroje, jako je kalendář.
Mladší uživatelé si pochvalovali třicítku melodií, a když přišly do módy vibrace, bylo k telefonu možné zakoupit vibrační baterii. Padesát-jedna-desítka má své skalní příznivce i dnes, v době iPhonů, Samsungů Galaxy a Nexusů. A není se čemu divit.
Nokia 3310 a Nokia 3210
V roce 1999, respektive 2000, přišel finský gigant na poli mobilních telefonů s přístroji menších rozměrů a zaoblených tvarů. Novinkou byla toužebně očekávaná podpora frekvence 1800 MHz a absence fyzické antény. Kryty Xpress-on si mohli uživatelé dle libosti měnit.
Na telefonu jste mohli chatovat, nastavit si spořič obrazovky, upomínky, hlasové vyzvánění nebo rozdílné vyzváněcí profily. Telefony měly zeleně podsvícený, pětiřádkový displej. Počet vyzvánění stoupl na 35, a kdo si nevybral z přednastavených tónů, mohl si složit vlastní melodii.
Počet znaků pro SMS se u 3310 z původních 160 ztrojnásobil, vylepšení se dočkal i oblíbený Had, ke hrám pak přibyly Space Impact, Pairs a Batsumi. Nokia 3310 konečně přinesla vibrační vyzvánění, na WAP ale mohli majitelé obou modelů zapomenout. Cena nedotovaných modelů se pohybovala kolem 5000 korun.
Motorola RAZR V3
Tenké a lehké tělo, tehdy populární "véčková" konstrukce a řada inovativních a užitečných funkcí - to byla luxusní Motorola RAZR V3. Rozměry telefonu činily 98mm na 53mm s tehdy revolučně nízkou tloušťkou 14 mm.
V době svého vydání byl RAZR nejtenčním "véčkem" na světě. Měl vestavěný digitální fotoaparát s rozlišením 640 x 480 bodů, displej o rozměrech 35 x 42 mm s rozlišením 176 x 220 bodů a podporou až 65 tisíc barev.
Klávesnice RAZRu byla na tehdejší poměry nezvykle plochá a poměrně velká. Jednalo se o jeden z nejdražších telefonů na trhu - "žiletku" od Motoroly jste mohli zakoupit za cenu okolo dvaceti tisíc korun.
Sony Ericsson W580i
Ještě před tím, než Apple přišel se svými telefony s iTunes, vyšly společnosti Sony a Ericsson vstříc milovníkům hudby se svým "walkmanovým" mobilem. Model nabízel vysouvací podsvícenou klávesnici a podporu EDGE. Rozlišení displeje bylo 320x240 bodů s podporou více než 260 tisíc barev.
W580i byl multimediálním zařízením se vším všudy. Kromě hudby jste si na něm mohli vychutnat i hry, samozřejmostí byl i vestavěný fotoaparát s rozlišením dva megapixely. Aktivní uživatelé ocenili krokoměr a vestavěnou fitness aplikaci Pocket Trainer. Cena se pohybovala mezi sedmi a osmi tisíci korunami.
Nokia 7110
V roce 1999 společnost Nokia představila model 7110. Na první pohled zaujal zejména jeho design s vysouvacím/vystřelovacím flipem, vnitřní výbava ale tehdy také stála za to. Nokia 7110 byla prvním mobilním telefonem v ČR, který disponoval WAPem s podporou technologie HSCSD. Kromě toho jste u tohoto modelu mohli nalézt také infračervený port.
V telefonu jste mohli využívat kromě obligátních funkcí, známých z předchozích modelů, také plánovač a kalendář. Zvláštností této Nokie byl Navi-Roller, kterým jste mohli scrollovat v menu telefonu. Díky svému prohnutí si Nokia 7110 také vysloužila přezdívku "banán".
Zeleně podsvícený monochromatický displej měl rozměry 38 mm x 32 mm s rozlišením 96x65 px. Cena 16 tisíc korun hned od počátku zařadila Nokii 7110 mezi manažerské telefony vyšší třídy.
Nokia 8210
Elegantní, kompaktní, překvapivě výkonná - taková byla Nokia 8210. Ve své době jistě patřila mezi stylové telefony, a to nejen díky absenci fyzické antény, ale také svým zaobleným tvarem a malou velikostí. Její rozměry byly 101,5 mm x 44,5 mm x 17,4 mm a hmotnost se standardní Li-Ion baterií činila 79 gramů.
Nokia 8210 měla pětiřádkový, plně grafický displej, možnosti jeho přizpůsobení - nastavení kontrastu či vypnutí podsvícení - ale chyběly. Telefon podporoval pásma 900 MHz a 1800 MHz, měl možnost posílání obrázkových SMS a disponoval prediktivní metodou psaní T9.
Samozřejmostí byly vibrace, profily, funkce převodů měn a kalendář. Za styl a funkce si ale uživatelé museli připlatit - v době svého uvedení na český trh stála Nokia 8210 okolo 20 tisíc korun.
Siemens S25
Barevný displej, animace, podpora MIDI vyzvánění! Mezi všemi těmi Nokiemi málem zapadl nenápadný Siemens S25.
Kromě bohatších barev i zvuků nabízel tento telefon i jakýsi internetový prohlížeč, ovšem bez podpory WAPu. Rozměry 117 mm x 47 mm x 23,5 mm z něj činily příjemně kompaktní přístroj tak akorát do ruky.
Nokia 9500
Po roce 2000 si zejména v manažerských kruzích získaly velikou popularitu komunikátory. První modely byly v mnoha směrech značně rozpačité. Model 9500 z roku 2004 měl však téměř všechno, co se od komunikátoru očekávalo, počínaje integrovanou Wi-Fi, přes podporu EDGE/GPRS až po předinstalovaný prohlížeč Opera a kompatibilitu s Office aplikacemi.
Samozřejmostí byl infraport a bluetooth. Po otevření telefon (na šířku) uživatel odkryl QWERTY klávesnici. Na Nokii 9500 běžel Symbian 7.0s, telefon podporoval pásma GSM 900 a 1800/1900 MHz.
Rozlišení vnějšího displeje bylo 128 x 128 bodů s podporou 65 tisíc barev, vnitřní - nedotykový - displej měl rozlišení 640 x 200 bodů. Cena telefonu byla úměrně vysoká jeho tehdejší revolučnosti a exkluzivitě: stál 22 tisíc korun bez DPH.
Ericsson T39
Vyklápěci aktivní kryt, malá, plochá, poměrně široká anténka, modrobílé podsvícení displeje a bílé podsvícení kláves - to vše v malém těle nabízel Ericsson T39. Telefon nabízel podstatně více možností přízpůsobení, včetně vlastního menu.
Kromě klasických SMS podporoval i EMS a stahování obrázků, animací či zvonění přes WAP. Součástí softwarového vybavení byl kalendář s úkoly, stopky, minutka, kalkulačka, e-mailový klient nebo třeba možnost synchronizace kontaktů i kalendáře s počítačem.
Telefon disponoval hlasovým ovládáním, pro hračičky nabízel hry Tennis a Erix, které bylo možné hrát i přes Bluetooth. Cena začínala na 15 tisících korunách.
Philips SAVVY
Vzpomínáte si na reklamu, v níž se příběh vyprávěl pomocí obrázků? Propagovala Philips SAVVY. Prodával se v sadě od tehdejšího EuroTelu v sadě GoStar za necelých 7 tisíc korun. Příliš krásný nebyl, měl černobílý dvouřádkový displej a plastovou konstrukci ve žluté či černé barvě, přesto si v jistých kruzích získal určitou popularitu. Kromě podpory SMS (což do určité chvíle nebyla zas taková samozřejmost) nabízel budík, stopky a kalkulačku.
Telefon měl gumovou klávesnici a tehdy obligátní anténku. Rozměry telefonu byly 129 x 48 x 24 mm, přístroj s baterií vážil 143 gramů. V menu jste se mohli pohybovat kulatým tlačítkem se čtyřmi šipkami pod názvem Kompas.
Popularitu si získal zejména mezi mladšími uživateli, jeho hlavní lákadla se však brzy ukázala být spíše hlavními nedostatky. Obrázkové SMS, na které se operátor snažil uživatele nalákat, jste mohli posílat jen mezi stejnými modely, animace v menu zase zdržovaly. Po jeho vydání následoval ještě Philips Vogue, ten se však již příliš velké popularitě netěšil.
A jaký byl váš první mobil?