Německá policie vyvíjí aplikaci pro identifikaci neonacistického hudebního obsahu
I když naše státní složky zavdávají často potenciál k oblíbeným "vtipům o policajtech" (často i s počítačovou tématikou), nelze jim občas nepřiznat na poli IT trochu invence. Jejich němečtí kolegové však v sobě probudili skutečně tvůrčího ducha, když stvořili aplikaci, která rozpozná zvukovou stopu, konkrétně hudební kus. Aplikace na bázi oblíbeného Shazamu jim má pomoci s identifikací neonacistických písní, které jsou podle Spiegel Online v Německu častou vstupenkou do světa ultrapravice.
Policisté ze Saska vytvořili prototyp systému, který je schopen ukládat zvukové vzory takových rockových písní a podle nejmenovaného vládního zaměstnance prý "ušetří peníze a umožní velmi rychlé vyšetřování". Rychle vyšetřovat by se tak mohl obsah internetových rádií nebo repertoár hudby na různých shromážděních.
Vyřešit se musí také právní otázka takového jednání policie. Právníci například určí, zda není automatická identifikace hudby v hale považována za "akustické sledování".
Podle Spiegel Online minulý rok německá Federální rada pro přezkoumávání médií škodlivých pro mládež indexovala celkem 79 písní, které se hlásí k neonacistické ideologii nebo mají rasistický podtext. Hudba na seznamu se může prodávat jen omezeně a neměla by být dostupná pro nezletilé.
Aplikace Shazam, z jejíhož principu systém vychází, je dostupná pro iOS, Android, Windows Phone, Blackberry a také pro Nokie na Ovi Store. Můžete jí však nově použít i na desktopu ve Windows 8. Umožňuje přes mikrofon vašeho telefonu identifikovat reprodukovanou hudbu.