Nová metoda úpravy DNA umí údajně vyléčit i Parkinsonovu chorobu
Vědci přišli na nový způsob úpravy DNA, který nazvaly „Prime editing“. Podle prvotních pokusů by tato nová metoda měla být dokonce efektivnější než dosud nejpoužívanější CRIPSR. Jedná se o revoluční nástroj už jenom tím, že jde o takzvané „molekulární nůžky,“ které umožňují vědcům volně měnit DNA.
David Liu, biolog z Harvardu a MIT, je vedoucí vědeckého týmu, který tuto metodu vyvinul. Podle něj je jednou z výhod nové editační techniky fakt, že na rozdíl od CRISPR se Prime editing nespoléhá na schopnost buňky dělit se, aby provedla požadované změny v DNA.
To jinými slovy znamená, že tato metoda by mohla být použita k opravě genetických mutací v buňkách, které se zas až tak často nerozdělují, jako například buňky v nervovém systému. Existuje řada nemocí, která je způsobena nejrůznějšími mutacemi v genech právě v těchto buňkách, konkrétně Parkinsonova choroba či Huntingronova choroba.
Další výhodou je, že tato technika neodpojí oba řetězce dvojité šroubovice DNA, takže je tím minimalizována šance nebezpečných změn. Stejně jako u všech velkých objevů, tak i zde dochází k rozdvojení vědecké obce na dva tábory. Jedni vítají možnost upravit jakýkoliv gen kdekoliv v lidském těle a druzí se bojí případného zneužití této metody podobně, jako se stalo poměrně nedávno v Číně.