Pacient s rakovinou dostal 3D implantát hrudního koše z titanu
Věda i technika jdou neustále dopředu a je příjemné sledovat, jak se tyto dva navzájem odlišné obory mohou skvěle doplňovat. Implantátů vyrobených na moderních 3D tiskárnách bylo již mnoho, ale nyní byla pomyslná hranice posunuta zase o něco dále. Po světě pobíhá první člověk se syntetickou částí hrudního koše.
Čtyřiapadesátiletý pacient ze Španělska měl rakovinný nádor, který se šířil v oblasti hrudního koše. Část žeber zasažených tímto onemocněním mu z tohoto důvodu musela být odebrána a vyměněna. Jelikož výroba klasické protetické náhrady je v tomto případě příliš komplikovaná, chirurgové museli zvolit vhodnější řešení, které bylo nutné vyrobit přesně na míru podle tvaru hrudního koše pacienta.
Tým lékařů se nakonec rozhodl pro titanový 3D implantát hrudní kosti a hrudního koše z titanu. Implantát byl vytvořen podle snímků počítačové tomografie pacienta a vytisknut na 3D tiskárně Arcam australskou zdravotnickou společností Anatomics v laboratořích CSIRO Lab 22. Poté byl odeslán do Španělska, kde byl úspěšně voperován novému hostiteli. Rekonvalescence proběhla dobře a Španěl byl po dvanácti dnech propuštěn z nemocnice.
Mia Woodruffová
Mia Woodruffová, doktorka zabývající se tkáňovou a biomateriálovou morfologií na Technické univerzitě v Brisbane, má o budoucnosti zdravotnictví jasnou představu: "Nemocnice budoucnosti by podle našeho názoru měla každého nemocného pacienta poslat nejprve na rentgen a následně na operační sál, kde budou okamžitě vytisknuty všechny potřebné 3D implantáty." Uměli byste si něco takového představit?