CDR.cz - Vybráno z IT

Diskuse k Pád sociální sítě, která měla být revolucí. To je příběh X

Žijeme v totalitě, ke které lze přirovnat období 70. let minulého století, tzv. období normalizace. Tohle je něco, co jeden nafintěný miliardář fakt nezvrátí. Jistě Muskovu snahu o návrat k demokracii a svobodě slova je třeba jasně podpořit, ale je zcela arogantní si myslet, že tím lze něco ovlivnit.
Hodnota všech internetových služeb je zcela přefouklá. Musk musel tušit, že ta hodnota 44 miliard se mu nikdy nevrátí, ale jestli neví, co s penězma, jeho problém a jeho investorů.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Co Ty prosím Tě víš o období "normalizace", že se to odvážíš srovnávat?

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Pravděpodobně Ti odpoví něco o strachu, která nutí lidi k autocenzuře a že lidé, kteří nesouhlasí s většinou jsou napadání jako nepřátelé a k autocenzuře nuceni. Je to ale jen můj odhad, neptal jsem se ho.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Autocenzuru - to nebyla autoncenzura, nestačilo mlčet, musel jsi souhlasit a cenzura byla všude, i texty písníček se musely schvalovat.
Ovšem nejhorší na té době bylo to, že pokud jsi se vzepřel, tak to odnesly Tvoje děti a Tvoje rodina.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Já netvrdím, že to tehdy nebylo špatné, jen zkouším odhadnout jeho argumentaci.

Na druhou stranu, tehdy také byla autocenzura, to byl první krok. A vedlo to k tomu Havlovu slavnému panoramatu z jeho moci bezmocných. No a když se nějaký tvůj rodinný příslušník vyjádří nepatřičně třeba o ukrajinské válce, také budeš pod tlakem, abys ho veřejně zapřel, nebo ne?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nebudu. Nevím o tom, že by se někdo měl vyjadřovat k tomu, co řekl jeho příbuzný.
Ta doba byla vyloženě mafiánská. Formálně existovaly normální struktury (státní, podnikové), ale fakticky to vedli komunisti, kteří "jen" vydávali doporučení.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Určitě to bylo špatné, a když to Pavel Wonka zkoušel prolomit podle zákona, "uklouzl v umývárce"... zcela souhlasím.
Mne jeden týpek nutil změnit zaměstnání, protože měl příliš dobré vztahy s Ruskem, takže tuhle analogii tam mám. A pro info, už tam nedělám...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Za komunistů by se postarali, abys nedostal dobré zaměstnání ani jinde - všude měli svoje lidi. Samozřejmě, na těch správných dělnických profesích sis mohl hubu otvírat, jak jsi chtěl. Nikdo se neodvážil vyhodit instalatéra nebo svářeče.
Jak jsem ale psal, problém byl v tom, že na Tvůj postoj doplatily Tvoje děti. Ještě patnáct let po 68 se při přijímačkách řešilo to, jestli byli Tvoji rodiče vyloučeni ze strany při prověrkách.
Nemluvě o tom, že každý měl svůj spis, do kterého se to vše zapisovalo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Neříkej mi jak špatné to bylo, já to zažil, ok? Já to nezlehčuji. Ale tady mluvím o druhu nátlaku, ne o intenzitě. Btw tom mém případě je cílem ten zaměstnavatel. My jako jeho okolí jsme byli pod tlakem se od něj distancovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"...Původní Twitter byl místem, kde se setkávaly různé názorové proudy a lidé z celého světa mohli sdílet své myšlenky..."
Jestli ono to není obráceně.
Když Musk zveřejnil jaká cenzura probíhala na Twitteru za doby covidové a podobně...
Když se dnes podívám například na Brazílii, která zablokovala X, dokud nebude z její strany kontrola (cenzura), dokonce pod brutální pokutou, pokud na X někdo koukne přes VPN, tak mám pocit i u tohoto článku, jak je podprahově zavádějící...
Opět, jako v jiném komentáři, parafrázuji citát z pohádky Čertí Brko:
"Na vědomost se dává, že ten, kdo bude říkat to, co se nesmí říkat, bude veřejně prohlášen za lháře. A i ti, se nesmí říkat!"

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Accuse others of that which you do.....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.