Pear OS 8: Linuxová distribuce v převleku za iOS zamíří i na tablety
Vyhovuje vám otevřená platforma linuxových distribucí, ale po vzhledové stránce systému dáte přednost raději „velkému“ Applu? Pak by se vám mohl velmi zalíbit dnes představovaný operační systém Pear OS 8. Přesto, že jsme na kopírování produktů od Applu zvyklí především u čínských výrobců elektroniky, můžeme spatřit takřka identickou kopii jablečného systému iOS 7, navíc i s některými prvky z OS X nebo z linuxového Ubuntu, a to v podání několika francouzských vývojářů v čele s Davidem Tavaresem. Samotný systém není sice žádnou novinkou, jeho poslední, osmá verze nás ale zaujala.
Podobnost s operačním systémem iOS 7 či OS X je u linuxové distribuce Pear OS 8 opravdu veliká a kromě oblíbené spodní lišty s ikonami aplikací nabízí i téměř shodné uživatelské prostředí, zbarvení oken na pracovní ploše nevyjímaje. Systém by se tak mohl zalíbit příznivcům Applu a otevřeného kódu zároveň, u jiných by ale mohla právě tato obrovská podobnost sklidit velmi negativní kritiku. Záleží tak spíše na subjektivním pohledu každého z nás a těm, kterým se systém zalíbil, má co nabídnout i co se softwarové výbavy týče.
Pear OS je dostupný pro desktopové počítače či notebooky ve 32bitové nebo 64bitové verzi a přesto, že bude systém zřejmě náročný na grafické zpracování, jeho autoři i tak slibují obstojný výkon či svižný chod systému, doprovázený kompatibilitou široké škály přídavných periférií (jako jsou MP3 přehrávače, tiskárny nebo fotoaparáty) a v neposlední řadě také podporou oblíbené herní platformy Steam. Autoři prý také neustále vylepšují dotykové ovládání systému a plánují jej využít i v některých dotykových tabletech nebo telefonech – ve dvou verzích bude optimalizován buďto pro 64bitové procesory nebo pro běžnější 32bitové čipy ARMové architektury.
Po softwarové stránce nabídne Pear OS 8 několik šikovných služeb a aplikací, jako je například webové úložiště PearCloud pro zálohování a synchronizaci kontaktů, souborů nebo nastavení systému mezi více počítači. Clean My Pear 2 pak automaticky maže mezipaměť aplikací a pomocí jednoduché utilitky My Pear 6 si ještě více přizpůsobíme uživatelské prostředí systému. K dispozici bude také více než tři tisíce stažitelných balíčků ze softwarového repositáře na internetu.
Minimálními hardwarovými požadavky systému je alespoň 700MHz procesor, operační paměť o velikosti 512 MB a 8 GB volného prostoru na disku. Co se týče grafických karet, systém komunikuje jak s grafikami od ATI (AMD), tak i s těmi od nVidie, povětšinou ale musíte použít proprietární ovladače. Pear OS 8 si můžete na svém stroji vyzkoušet už nyní a 32bitovou i 64bitovou verzi pro PC naleznete ke stažení pod tímto odkazem. Více informací o samotném systému pak skýtá oficiální stránka Pear OS.
Uvítáme vaše názory na linuxovou distribuci Pear OS 8, stejně jako dojmy z jejího vyzkoušení na vlastním počítači. Vadí vám veliká podobnost s jablečnými systémy, nebo právě tuto vlastnost vidíte jako největší výhodu tohoto operačního systému?