Pentagon sepisuje seznam softwaru, u něhož hrozí ruská či čínská špionáž
Ellen Lord z ministerstva obrany potvrdila, že úředníci na Ministerstvu obrany začali navyšovat počet softwarových produktů na speciálním seznamu, které vláda nedoporučuje užívat. Jejich cílem je zkrátka ujištění se, že používaný software nepochází z Číny nebo Ruska, resp. že data, která jsou prostřednictvím tohoto software získána, neskončí právě v těchto zemích v nesprávných rukou. Kvůli různým holdingovým společnostem je však obtížné v některých případech určit původ a kdo k získaným datům má přístup.
Nejedná se však o úplnou novinku, protože tento seznam začal vznikat již před šesti měsíci, a to ve spolupráci s Asociací leteckého průmyslu, Národní asociací průmyslových sdružení a Rady odborných služeb.
Při otázkách týkající se národní bezpečnosti je samozřejmá i spolupráce s tajnou a zpravodajskou službou. Právě ohrožení národní bezpečnosti nebo alespoň určitý rozpor se zavedenými bezpečnostními standardy do jisté míry straší americké Ministerstvo obrany.
V zahraničí znají americké zdrojové kódy
Množství amerických společností si stěžuje, že při vstupu na zahraniční trh musí podrobit zdrojový kód svých aplikací kontrole zahraničním zpravodajským službám. Tím se například bezpečnostní programy a antiviry stávají naprosto transparentní, což zvyšuje pravděpodobnost napadnutí ze strany hackerů.
Obdobné zákony platí i v Rusku, kde musely společnosti IBM, CISCO a SAP podrobit svůj kód ruské zpravodajské službě, FSB. Agentura Reuters uvedla, že tato kontrola byla rozšířena i na aplikaci ArcSight, která je v americké armádě označována jako „centrum pro kybernetické zabezpečení“ a pomáhá bránit armádní systémy před útoky.
Podle Národního kontrarozvědného a bezpečnostního střediska, a jeho nedávno uveřejněné zprávy, může přijít hrozba i ze strany čínských podniků, kteří se snaží masivně investovat do amerických startupů zabývající se umělou inteligencí.
Další zprávy zase hovoří o tom, že by mohlo některým firmám hrozit ztráta jejich zakázky. Ovšem pouze pokud nejsou jejich produkty po kybernetické stránce dostatečně bezpečné.
Podobné kroky na obranu své vlasti aplikovala vláda USA již v minulém roce. Zakázala totiž používání produktů od ruské společnosti nabízející antivirový program Kaspersky Lab a čínského dodavatele hardwaru ZTE na všech vládních sítích s odvoláním na obavy o národní bezpečnost. Otázkou zůstává, jaká bude reakce ze strany Ruska a Číny na tento krok americké vlády.