CDR.cz - Vybráno z IT

Diskuse k Pět fascinujících způsobů, jak může skončit vesmír

Rozkaz znel jasne "strasit za kazdou cenu" ... co ze to rikal Fiala? Jo "prodavaci strachu" :-P

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pokud si někdo myslí, že bude žít více než miliardy let, pak to může vnímat jako strašení. Mimo jiné jak to souvisí s politikou a prodavačem strachu Fialou? Ten příměr je zcela nesouvislý. 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"vzdálenosti mezi galaxiemi se zvětšují, až nakonec zmizí za horizontem událostí."
Poprosil bych o rozvedení myšlenky. Pokud je mi známo, tak "horizont událostí" je obecně rozšířený pojem související s černými děrami (co překročí tento horizont, je nevratně odsouzené zaniknout v černé díře). Jak to souvisí se vzdáleností mezi galaxiemi?
Nebo si snad autor představuje že je ve vesmíru něco jako horizont, za který příliš vzdálené galaxie zapadají? Fakt?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fakt se na to ptáš způsobem, jako kdyby si to sám věděl, měl si to potvrzené a dával si za to někomu známku jako ve škole? :D Horizont událostí je asi obecně míněno jako hranice, za kterou už nic není, všechny částice se vypaří, či úplně zmizí, vč. vesmírných těles a celých galaxií. To co se s těmi galaxiemi stane neví nikdo, dá se o tom jenom teoretizovat, nikdo to neví na 100% probůh, jak autor originálu, tak už vůbec ne autor tohohle článku. To, že je nějaký vědecký konsensus, automaticky neznamená, že je to pravda - zatím je to nepotvrditelné. Všichni teoretizují, o tom to je, aby se předkládaly možnosti, ale nelze ty možnosti považovat za žádnou reálnou událost. Někteří lidi si dodnes myslí, že Země je placka, dokonce někteří věří, že existuje 72 pohlaví, tak v takové situaci, kdy lidi mají opravdu hojně podivuhodná mínění, bych to asi nevysílal jako kritiku, že někdo něco neví. 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak jsem se na to podíval, abych si rozšířil obzory a utvrdil se v tom, že je furt co rozšiřovat, čímž se omlouvám autorovi článku.
Existuje i tzv. kosmický horizont událostí, což je hranice oblasti, ze které nyní vyzařované světlo může někdy v budoucnu dosáhnout pozorovatele. Takže když je něco dostatečně daleko, už to neuvidíme, což měl nejspíš Francesco na mysli.
Ještě jednou sorry a Driscollovi díky že jsi mě donutil si to najít.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak to je slovíčkaření, je tam pouze ten přívlastek kosmický, čímž chce říct, že ta hranice je vlastně to jsoucno, respektive nejsoucno, kde v černé díře zmizí světlo, a už není jasné, zda se ty galaxie vypaří, rozloží, či prostě "zmizí". A nenutil jsem tě to hledat, jenom jsem to musel taky trošku vydiskutovat, protože to bylo napsané způsobem, že si možná i věděl, ale neřekl si to, jenom si se dotázal autora, zda ten, podle tebe výmysl, myslí vážně. Tak třeba je to řečeno nesprávně, ale od toho je ta diskuze, aby lidi vyjádřili svůj názor. Tím jsem samozřejmě nemyslel, že někdo má pravdu, a druhý nemá pravdu, protože v tom německém, či francouzském, či americkém deníku je to přeci psané stoprocentně správně. Ačkoliv na tom vědecká shoda nějaká určitě je, každý si to může pojmout jak se mu zlíbí, protože na to nikdo nemá důkazy, tudíž ty dveře pro teorie a předkládání rozmanitých variant jsou plně otevřené. Asi bych to tolik nehrotil, určitě ne u vesmíru, kde ty jednoznačné důkazy na dalekosáhlosti chybí. Ono je to vykládání informací spíš o tom, kdo čemu věří, a protože těch možností je opravdu velké množství, každý si může vybrat. Třeba to, že je Země placatá si nikdo nemůže dovolit nazývat pravdou, jelikož na to jsou jednoznačné důkazy. Naopak u horizontu událostí je to skutečně velmi sporné a každého to fascinuje, ale zpravidla nikdy nepřibližuje k pravdě. 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.