Plně autonomní robotická farma má za sebou první sklizeň
Farmy brzy nebudou ovládat ani lidé, ani zvířata. O to se snaží vědci z britské univerzity Harpera Adamse, kteří v rámci svého projektu Hands Free Hectare vybudovali ve vesnici Edgmond vůbec první farmu obdělávanou umělou inteligencí. Ta zařídila vše od začátku dokonce, tedy od sázení, hnojení až po samotnou sklizeň.
Vědci nakoupili několik zemědělských strojů, včetně traktoru a kombajn, které následně vybavili vybavením umožňujícím ovládat stroje, aniž by byl přítomný řidič. „Prvním krokem bylo stroje udělat rádiem ovládané. Poté jsme se přesunuli k předprogramování všech úkonů, které byly třeba vsunout do systému autopilota,“ říká Jonathan Gill, který se na univerzitě věnuje výzkumu mechatroniky a je vedoucím projektu.
Gillův spolupracovník Martin Abell, který pracuje pro firmu Precision Decision, která se zaměřuje na průmyslové zemědělství a spolupracuje s univerzitou na projektu, vysvětlil, jak stroje vykonávají svou práci: „Vozidla se navigují zcela na základě GPS a v zásadě jen míří k předurčeným bodům. Na různých GPS lokacích jsou určeny úkony, které se musí vykonat.“
Abell dodal, že původně měli problém přinutit stroje jet rovně, čímž poškodili spoustu plodin. Přesto věří, že tento problém do budoucna vyřeší a budou mít lepší výsledky, než by měla tradičně provozovaná farma.
Robotizace zemědělství by podle vědců pomohla s efektivnějším rozdělováním hnojiv a herbicidů, což by zároveň vedlo k vyšší kvalitě půdy.
I přes menší překážky považuje celý tým projekt za úspěch a plánují jej opakovat při experimentování se zimními plodinami. Celkem sklizené 4.5 tuny ječmene plánují proměnit v limitovanou edici „hands-free“ piva.