Používáte telefon při chůzi? Můžete dostat pokutu a dva týdny ve vězení!
Znáte to - jdete po ulici, odepisujete na zprávu, nebo jí jen čtete, a v lepším případě po chvíli chůze pouze nevíte, kde vlastně jste a jak jste se tam dostali. Podle reportu National Safety Council je za období posledních 10 let zmapováno na 11 101 incidentů zaviněných textováním, z nichž některé skončili zraněním.
Studie odhalila, že většina takto zraněných byly ženy ve věku kolem 40 let a mladší. Nejvíce zranění se událo při telefonním hovoru, posílání zpráv podle všeho zavinilo 12 % všech incidentů. Z 80 % se jednalo o pády, dalších 9 % pak nárazy chodců do nehybných objektů.
Chůze s telefonem v ruce nemusí skončit dobře
Díry v chodníku, překážky na cestě a další kolemjdoucí s mobilními telefony. Zní to jako běžná věc, ale čím dál častěji hrozí kolize a nejrůznější zranění. S tím se rozhodla skoncovat zákonodárkyně Pamela Lampitt z New Jersey, která svůj návrh představila tamním úřadům a věří, že tentokrát se jí povede s návrhem uspět. Není totiž zdaleka první a v posledních letech se návrhů podobných tomuto vynořilo více.
Chodec by podle jejího návrhu nemohl psát zprávy za chůze a pokud by šel po veřejné silnici, musel by dokonce přestat používat všechna elektronická zařízení vyjma hands-free. Otázkou je, jak rozlišit psaní zpráv od čtení novinek na internetu apod.
Pokuta i vězení - šance na přijetí zákona je ale malá
Porušení by mohlo být trestáno pokutou 50 dolarů (kolem 1 250 Kč), nebo dokonce pobytem ve vězení po dobu až 15 dní. 50 % takto vybraných prostředků by šlo na vzdělávání veřejnosti v této oblasti. Jak tomu u podobných návrhů bývá, pravděpodobně neprojde. Společnost si zkrátka něco podobného líbit nenechá a dokazovat někomu, že zrovna "textoval" půjde také těžko.
Větší smysl nám dává myšlenka pokuty za používání elektronického zařízení (telefonu) při přecházení silnice. Stačí se podívat, kolik lidí téměř skočí pod kola automobilů, než se vůbec podívají kam jdou.