Vyzkoušejte Firefox OS - jak vypadá a na co se můžeme těšit?
Současný trh s mobilními telefony ovládá Apple se svým iOS a Google s Androidem. Otevřený Android má na globálním trhu o poznání větší úspěch, což je dáno jeho univerzálností a podporou všelijakých zařízení. Do vínku chce přihodit i Mozilla Corporation, která od minulého roku společně s komunitou pracuje na Firefox OS.
Projekt s původním názvem Boot to Gecko (B2G) měl dle ředitele výzkumu v Mozilla Corporation Dr. Andrease Gala jasný cíl - vytvořit kompletní operační systém, stavějící na otevřených webových standardech, který umožní vývojářům programovat aplikace konkurenceschopné a velmi podobné těm nativním pro iOS a Android. Jejich základem pak bude především HTML5 a JavaScript. Projekt poměrně rychle získal reálnou podobu a nyní přibližně víme, jak bude Firefox OS vypadat.
Je tomu už nějaký pátek, co jej lze formou emulátoru vyzkoušet, ale prvotní verze se potýkaly s častými pády. Dostupná je tradiční verze pro Windows, Linux i OS X prostřednictvím instalačního balíčku. Nejjednodušší variantou je pro běžného uživatele instalace emulátoru formou doplňku pro prohlížeč Mozilla Firefox (instalujte z oficiálních stránek). Druhá možnost dle našeho soudu méně trpí na pády aplikace. Příjemným překvapením je v této fázi vývoje plná podpora "Marketu" a vyzkoušet tedy není problém také doinstalované aplikace.
Otázkou zůstává, zda současný trh nový operační systém přijme. Domovem OS s ohnivou liškou nebude nejvýkonnější hardware, což je minimálně do začátku moudrá volba. Usídlit se má v modelech nižší a střední třídy, kde prý nějaký prostor pro nového hráče zbývá. Uvidíme, jak bude vstup na trh vypadat, neboť popularita Firefoxu, z níž mohl chystaný systém mnohé vytěžit, už není zdaleka tak veliká jako před pár lety.
Vývojáři se při návrhu viditelně inspirovali Androidem, iOS a v něčem i Windows Phone. Zkrátka se snažili vybrat funkce a design, na který jsou uživatelé zvyklí. Navíc není jednoduché na stejném hardwaru vymýšlet jiné funkce a vzhled, na větší změny si pravděpodobně budeme muset počkat spolu s technologiemi, jako je bezdotykové ovládání apod.
Úvodní obrazovka, prostředí a jeho ovládání
První obrazovka, kterou uživatel po zapnutí uvidí, standardně zobrazuje aktuální informace v podobě data, času, případně upozornění na zmeškané hovory a přijaté zprávy. Inspirace Androidem je zřejmá a oblíbená funkce, kdy je po odemčení displeje možný výběr mezi spuštěním fotoaparátu a otevřením výchozí plochy nechybí ani zde.
Spodní lištu tvoří několik funkčních ikon s přímým vstupem na nejdůležitější funkce systému - telefonování, zprávy, kontakty a samozřejmě samotný webový prohlížeč. Na opačném konci hledejme další z prvků, za nimiž stál původně Android - vysouvací lištu, tedy lépe řečeno notifikační panel.
Aplikace lze zobrazit posouváním plochy vlevo a vpravo. Nechybí nezbytný základ a další testovací aplikace navrch. Zmiňme např. tyto - kalkulačka, kalendář, galerie, video, FM rádio, přístup k fotoaparátu, úkolníček, Twitter klient, Market apod. Otevření probíhá klasicky kliknutím na vybranou ikonu, případné minimalizovaní jedním stiskem domovského tlačítka a pro přepínání mezi běžícími procesy včetně jejich ukončení stačí "home button" dlouze stisknout. Pro ukončení procesu jej po vzoru Web OS stačí "zahodit".
Při volání a psaní textových zpráv se asi ztratí málokdo. Firefox OS v tomto směru sází na jistotu a uživatelé konkurenčních mobilních platforem by se měli rychle adaptovat. Nákup a stahování aplikací prostřednictvím marketu probíhá snadno, ale při srovnání s Google Play nepříliš přehledně, viz přiložené video.
Uvidíme, jak to bude se slibovaným plynulým během i na slabším hardwaru. Pokud se povede Firefox OS dostatečně vyladit, mohl by být zajímavou alternativou k Bada od Samsungu a dnes již (bohužel) skomírajícímu Symbianu. První videa ukazují, že komunita spolu s vývojáři Mozilla Foundation zvládá divy a rozběhnout se chystaný systém povedlo i na legendárním Raspberry Pi (video zde). Během příštího roku dorazí hotový OS na trh a analytici věří, že si během něj získá celé jedno procento z "koláče". Na splnění podobného cíle podle nás má, co myslíte?