Při sledování smartphonu dochází v oku k tvorbě jedovatých molekul, škodí zraku
Vědci na univerzitě v Toledu zjistili, že modré světlo, které je vyzařováno z displejů chytrých telefonů, tabletů, televizorů a dalších elektronických zařízení vede v případě dlouhého sledování k tvorbě jedovatých molekul v očních buňkách, které jsou citlivé na světlo. To může nenávratně poškodit zrak.
Problém modrého světla spočívá v jeho vlnové délce, která je kratší a má více energie než jiné barvy. Dr Ajith Karunarathne, odborný asistent na katedře chemie a biochemie univerzity Toledo, prohlásil: “V dnešním světě jsme neustále vystavováni modrému světlu. Naše oční rohovka a čočka jej bohužel nemohou nijak zablokovat ani odrážet.”
Jednou z možných poškození očí je pak makulární degenerace (jedná se o ztrátu centrálního vidění, která může vést až k úplné ztrátě zraku – slepotě).
Na tento objev přišli vědci velice snadno. Vystavili totiž živé buňky různým zářením a druhům světla a právě při tomto pokusu objevili, že modré světlo spouští „reakce, které generují jedovaté chemické molekuly ve fotoreceptorových buňkách“, což znamená v naší sítnici. Fotoreceptorové buňky pak mají tu nevýhodu, že se podobně jako mozkové buňky již nedokáží regenerovat, tzn. že jejich poškození je trvalé.
Podle Dr. Paytona, který se také podílel na výzkumu, by se této hrozbě dalo jednoduše předcházet. Stačí používat přídavné filtry modrého světla, které již někteří výrobci smartphonů dokonce používají.
Další možnou ochranou pak je nosit brýle s ochranným filtrem proti UV záření a proti modrému záření. Obecně se však dá alespoň poradit – nepracujte se smartphony, tablety, notebooky a podobnými přístroji při naprosté tmě.
Pokud však patříte k jedincům, kteří mají naprosto dokonalý imunitní systém, nemusíte se zase tolik obávat. U těchto osob se totiž nachází molekula nazývaná alfa-tokoferol (přirozený antioxidant v oku), který brání většímu poškození oka.