První skutečně funkční prototyp modulárního telefonu Google Ara
Google Ara je ambiciózní projekt nové platformy, která umožňuje poskládat si telefon z jednotlivých modulů přesně podle požadavků. Hlavní částí telefonu je rámeček neboli endoskeleton. Přední část tvoří displej a na zadní stranu se připujují obdélníkové komponenty. Když se některá součástka poškodí, není nic jednoduššího, než ji vyměnit za novou. Dle posledních zpráv bude možné všechny díly kromě displeje a procesoru měnit za chodu. To znamená, že zařízení nemusíte ani vypnout.
Zřejmě si ještě pamatujete, jak Google v létě na konferenci Google I/O 2014 odhalil první rádoby prototyp svého modulárního telefonu Ara, který se horko těžko vůbec zapnul. Doba pokročila a Google představil zcela nový prototyp Spiral One, který už konečně vypadal jako použitelný mobilní telefon. Zřejmě aby nedošlo k podobnému faux pas jako minule, Google svůj pokrok s projektem Ara tentokrát neprezentoval živě, ale prostřednictvím videa.
Skoro ke konci záznamu se objevuje zmíněný vylepšený prototyp, který technik postupně skládá dohromady, aby na něm úspěšně spustil operační systém Android. Společnost slíbila, že další verze Spiral 2 bude ještě výkonnější díky integraci nových čipů od Toshiby.
Více informací bychom se měli dozvědět v lednu 2015, kdy se uskuteční druhá vývojářská konference. Google Ara je stále ve fázi vývoje. Firma doufá, že se velkým dílem na pokroku zaslouží především vývojáři třetích stran, kteří budou pro platformu vytvářet vlastní komponenty. Google plánuje prodávat pouze rámečky. Mají být nabízeny tři druhy endoskeletonů ve třech různých velikostech.