MK802 Android 4.0 Mini PC: Počítač velký jako flashdisk a se slušným výkonem
Kapitoly článků
Na začátku června jsme vás informovali o chystaném zařízení s názvem MK802 Android 4.0 Mini PC. Jedná se o miniaturní počítač, který je svými vnitřnostmi nápadně podobný dnešním chytrým telefonům. Tomu nasazuje korunu i použitý operační systém Android ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich. A pokud si vzpomínáte na Raspberry Pi, tak vězte, že se jedná o podobně levný, avšak výkonnější a menší PC. Jelikož je o podobná zařízení mezi nadšenci slušný zájem, rozhodli jsme se jej pro vás otestovat (pravděpodobně jak první v ČR).
Svým zaměřením jej mnozí jistě budou chtít použít jako HTPC. Na to, jak si s přehráváním a multimediálními funkcemi poradí, se samozřejmě koukneme také, ale napřed se pojďme podívat, jaké verze jsou v prodeji a kdo tuto "klíčenku" vyrábí.
MK802 se prodává pod křídly společnosti Rikomagic obchodující z Velké Británie. Přesto byl každý kus vyroben v Číně, především kvůli nízkým nákladům a také vysokým daním na součástky v UK. To se pozitivně odrazilo na ceně počítače, která se u nás pohybuje kolem 2 000 Kč (původně 59,99 a 69,99 dolarů). Nejedná se o nijak vysokou částku a vzhledem k parametrům se zdá být více než adekvátní.
V prodeji jsou tedy dva modely tohoto minipočítače, přičemž vyšší a také ten, který máme na testování k dispozici má následující hardwarové parametry:
- Operační systém - Android 4.0 ICS
- Procesor a grafika (SoC) - A10/ 1.5GHz Cortex-A8 (CPU 1,0 GHz + GPU 500 MHz)
- Operační paměť - 1024 MB
- Integrované úložiště - 4 GB
- Připojení k síti internet - Wifi 802.11b/g/n
- Možnost rozšíření úložiště: Micro SD 2-32GB
- IO/Porty - Mini USB, USB, Micro HDMI, napájecí,
- Rozměry - 8,8 × 3,5 × 1,2 cm a váha 25 gramů
O operačním systému asi není nutné mnoho rozepisovat. Na internetu je o "zmrzlině" spousta článků a jak běží na našem vzorku si ukážeme dále. Procesorové jádro Cortex-A8 můžeme znát již z dřívějška, staví na něm např. SoC Apple A4 nasazované v první generaci iPadu a smartphonu iPhone 4. Použitá operační paměť je ke všem potřebným úkonům dostatečná a ocenili bychom snad jen větší integrované úložiště. 4 GB nejsou moc, ale alespoň nechybí možnost rozšíření o Micro SD karty.
Ale jak se připojíme k síti? I na to výrobce myslel a uvnitř nalezneme Wifi 802.11b/g/n modul s anténou. Další konektivitu zajišťuje dvojice USB portů. Jeden v plné velikosti, druhý Mini USB, který může zároveň sloužit jako napájecí konektor (má však jedno "ale", jak si řekneme dále). Nechybí samostatné napájení a obrazový výstup v podobě Mini HDMI. Kdo by se bál nutnosti nakupovat redukce, ať zůstane v klidu, ale o tom až v příští kapitole.
Na závěr této kapitoly se neváhejte podívat na video z továrny, kde tato zařízení vznikají. Jde o velmi zajímavý pohled, z něhož lze snadno pochopit, proč je výroba tak levná.