Soudní verdikt: Čeští vývojáři dostali za špionáž v Řecku 30 měsíců podmínečně
Po třech letech se případ obviněných tvůrců počítačové hry Arma 3 konečně blíží ke svému konci. Soudní líčení dopadlo dobře, ale ne uspokojivě. Zatím nepravomocný verdikt uložil českým vývojářům podmínečný trest 30 měsíců vězení s odkladem na 3 roky. Případ byl nakonec překvalifikován z trestného činu špionáže, s hrozbou až 20 let za mřížemi, na přečin.
Češi jsou volní, došlo k navrácení pasů i kauce ve výši 132 tisíc korun, kterou museli složit v lednu 2013 při svém propuštění z vazby. Proti rozhodnutí se na radu právničky ovšem dvojice Buchta a Pezlar odvolá. V jejich případu se v září 2012 angažovala i česká diplomacie a představitelé státu, demonstrovalo se před Řeckou ambasádou v Praze, 21 tisíc lidí podepsalo petici za propuštění.
Ivan Buchta a Martin Pezlar patří už léta do týmu elitních vývojářů českého studia Bohemia Interactive. Naposledy se společně se svými kolegy podíleli na tvorbě oceňovaného vojenského simulátoru Arma 3. Jeho děj je zasazen na fiktivně pojmenované ostrovy v Řecku, jejichž předlohou se stal třeba i ten s názvem Lemnos (též Limnos).
Když se vývoj hry blížil ke konci, mohla si tahle dvojice konečně dopřát dlouho vytouženou dovolenou, kterou se rozhodla strávit právě na ostrově, jež dosud znala pouze z obrázků své vlastní hry. Návštěva se jim ale nakonec stala osudnou.
Místní policií byli zadrženi v momentě, kdy jako běžní turisté pořizovali na Lemnosu fotografie. Řecká prokuratura Ivana Buchtu a Martina Pezlara obvinila ze špionáže a jejich pobyt prodloužila o další čtyři měsíce ve státní vazební věznici.
Své ustanovení obhajovala tím, že si dvojice vývojářů fotila národní strategické body a militaristické objekty, čímž ohrozila bezpečnost země. Podrobně jsme kauzu Lemnos mapovali už od samotného začátku, vše o dění kolem českých vývojářů si souhrnně přečtěte v tomto článku.
O dalším vývoji případu vás budeme i nadále informovat.