Tato hra dokáže odhalit počátky alzheimerovy choroby na základě vašeho chování
Videohry čas od času naleznou příležitost, jak svojí interaktivitou pomoci také v lékařství. V posledních letech se toto odvětví těšilo vřelému přijetí v medicíně zejména díky potenciálu virtuální reality, která už se používá při léčbě autismu, fóbiích a do budoucna se zvažuje její využití při samotných operacích. Sea Hero Quest je jednou z těchto her, které se zaměřili na léčbu Alzheimerovy choroby.
Pacienti ve hře dostávají úkol navigovat a ovládat virtuální loďku. K nahlédnutí dostanou mapu oblasti s jednotlivými body, které si musejí zapamatovat. Poté jim je mapa odebrána, a musí se spolehnout na vlastní orientační smysl a paměť. Tímto jednoduchým úkolem je otestována jejich mozková funkce a aktivita.
Vývojáři a výzkumníci studovali hraní lidí, u nichž se vyskytuje tzv. APOE4 gen zodpovědný za riziko rozvinutí demence. Následně jejich výsledky porovnali s lidmi, kteří jsou zcela zdraví. „Zjistili jsme, že rizikové skupiny přenášející APOE4 gen, si vedli daleko hůře v prostorovém vnímání a při navigování. Vybírali si méně efektivní cesty k docílení jednotlivých bodů na mapě,“ sdělil profesor Michael Hornberger.
Sea Hero Quest vyšlo už před několika lety, nejprve coby mobilní aplikace pro iOS a Android. Za tuto dobu vývojáři stihli posbírat data od 3 milionů hráčů a monitorovat jejich počínání. Tímto získali podklady srovnatelné s 1700 lety běžného výzkumu. Sledování uživatelů není žádnou novinkou, a tyto principy se používá už dávno např. v marketingu, zde alespoň posloužily k dobrému účelu.
Současný problém u pacientů s Alzheimerovou chorobou je pozdní diagnostika, kdy je nemoc zjištěna až v pokročilém stádiu. Náznaky se však u mnoho lidí projevují klidně desítky let dopředu. Sea Hero Quest by tak mohl pomoci každému v brzkém odhalení prvních nepatrných příznaků, na základě kterých pak mohou vyhledat lékařskou pomoc.