Retro preview: Torisan CDR-C3G - CD-ROM mechanika na 3 CD
Kapitoly článků
Fotografie, kterou jsme umístili na Facebook, byla záměrně nekvalitní a přepálená, aby nebylo dost dobře poznat, co je to vlastně na té mechanice vylisováno za nápisy. I tak bylo celkem dobře vidět Compact Disc logo (vlevo) a při poštelování úrovní jste mohli vpravo dole odhalit velmi nekvalitní nápis 4X-speed 3 Compact Disc. Jinak tato mechanika už někde poztrácela přední dvířka (zbyly jen panty).
Nejblíže pravdě tak byli dva z vás, kteří hádali „CDROM jukebox“ a „CD/DVD na caddy s changerem“. Řada z vás tipovala mechaniku na CDčka vkládaná kdysi ještě v caddy, to už tolik blízko pravdě nebylo, protože jsme od vás chtěli právě náznak toho, že se do mechaniky dá vložit více médií naráz. V tomto případě tři.
Za zapůjčení mechaniky děkujeme Nedělákovi, od kterého máme ještě dalších několik zajímavých atypických kousků hardwaru, na něž se možná někdy také podíváme. Dnes to tedy bude o Torisan CDR-C3G CD changeru.
K základním parametrům řekněme asi tolik, že jde o čtyřrychlostní (4×SPEED) CD-ROM mechaniku, nejde tedy o vypalovačku a mechanika pracuje pouze s CD médii. Při troše dobré vůle snese vypálená CD, na přepisovatelná CD-RW s tímto historickým kouskem zapomeňte. Jak již bylo řečeno, vejdou se do ní až tři média.
Pokud jde o délku, je jasné, že bude delší než dnešní běžné mechaniky. Je tam totiž kus poctivé elektroniky a neméně velký kus poctivého hardwaru, na to se podíváme za chvíli.
Na výrobním štítku níže můžete vidět, že mechanika pochází z roku 1995, je jí tedy necelých 17 let (kdybychom dělali tento článek za rok před Vánoci, byla by už plnoletá (kdybych ovšem já byl hardware, tak už bych byl dávno rozebraný kdesi v Asii na skládce ;).
Zároveň nám štítek prozrazuje, čí že je vlastně značka Torisan. Výrobce mechaniky je Sanyo. Připomeňme, že od prosince roku 2009 je Sanyo součástí Panasonicu.
Mechanika má rozhraní IDE, tedy přesněji ATAPI. Připojení na USB-IDE převodník, stejně jako připojení na IDE-SATA převodník se nám nezadařilo. Fyzicky to sice šlo, ale psychicky se to nějak nepochopilo. Museli bychom to připojit do něčeho jiného, bude zřejmě potřeba skutečný IDE řadič, lépe nějakého staršího typu. Pokud bude z vaší strany zájem o nějaké výsledky měření (grafy, přístupové doby), tak to zkusíme. V tuhle chvíli je článek koncipován jen jako preview, takže jsme další snahy o připojení prozatím vzdali.