Vyfoťte smartphonem viry, bakterie a vše, co oko nevidí: Stačí připojit nevšední kryt s mikroskopem ze 3D tiskárny
Byla by škoda nevyužít potenciálu čím dál lepších fotografických schopností mobilních zařízení. Něco takového si řekli na univerzitě UCLA v Kalifornii, kde tým kolem profesora Aydogana Ozcana pracuje na nevšedním příslušenství, které z mobilního telefonu udělá přenosný mikroskop schopný zachytit miniaturní objekty od velikosti 90 nm.
Tělo mikroskopu bylo vyrobeno s použitím 3D tiskárny a uvnitř nalezneme součásti jako barevný filtr, optiku a laserovou diodu pro nasvícení objektu během pozorování. Při testech vědci pozorovali mj. lidský cytomegalovirus (HCMV), velikost jehož částeček je 150 - 300 nm, což byl při použití smartphonu a jakési vytisknuté krabičky skvělý výsledek. V ideálních podmínkách si však přístroj poradil i s 90nm objekty, což je pro tuto chvíli limit.
„Tato platforma by mohla být vhodná pro specifické pozorování objektů menších, než jsou vlnové délky světla, včetně bakterií a virů, čímž by mohla pomoci při práci s nanotechnologiemi a biomedicínou i v místech, která jsou omezená svou výbavou,“ řekl Ozcan. „Tyto výsledky znamenají úspěch, kdy bylo poprvé možné sledovat viry a bakterie za pomocí přenosného systému, založeného na mobilním zařízení.“
Pokud vás zajímá, kolik 90 nanometrů pro představu je, tak vězte, že nanometr představuje jednu miliardtinu metru. Stále nic?
- 22 nm má výrobní proces procesorů Intel Ivy Bridge-E
- 90 nm má třeba virus HIV
- 625–740 nm je vlnová délka červeného světla
- +-100 000 nm bývá tloušťka lidského vlasu
Už nějaký pátek jsou na trhu smartphony s vysokým rozlišením fotoaparátu a dokonce se naleznou kousky se slušnou optikou, jako třeba 41Mpix model Nokia 1020. Vědci v tomto případě sáhli po jiném modelu Nokie, konkrétně 808 PureView se stejným rozlišením. Vysoké rozlišení je jedním z předpokladů pro dobré fungování snímání a tak byl zmíněný fotomobil v danou chvíli jasnou volbou.
Podobná zařízení by mohla vědcům usnadnit práci v terénu, neboť by nemuseli provádět detailnější průzkum virů a bakterií v laboratoři a pro rychlý pohled by postačil smartphone s připojeným 200g mikroskopem. Za nás palec nahoru, přesně takové projekty posunují využití chytrých mobilních zařízení mimo zažité hranice.