Umělá slinivka břišní v kombinaci s telefonem možná ulehčí život cukrovkářům
Diabetes 1. typu se vyznačuje úplnou absencí inzulinu v těle a v České republice jím trpí 7 % diabetiků. Buňky produkující inzulin jsou zničené a pacienti musí po celý svůj život sledovat jeho hladinu a doplňovat injekčně odpovídající dávky. Příliš mnoho či naopak příliš málo inzulinu může mít vážné následky.
Vědci z Harvardovi univerzity ovšem našli možné řešení – má jím být zařízení napodobující regulační mechanismus glukózy v těle zdravého člověka. Zjednodušeně jde o pumpičku dodávající inzulin, podkožní měřič hladiny glukózy a kontrolní algoritmus vestavěný do chytrého telefonu s Bluetooth, který rozhoduje, kolik inzulinu do těla vpustit.
Rozhoduje o tom na základě mnoha proměnných jako zkonzumované jídlo, počet naspaných hodin, míra stresu a přizpůsobuje se i metabolismu člověka. Má i schopnost „učit se“ denní návyky jednotlivce, a tím optimalizovat uvolněné dávky.
Studie, jíž se účastnilo třicet pacientů s diabetem 1. typu a trvala po dobu dvanácti týdnů, zaznamenala výrazná zlepšení. V první řadě byla u účastníků studia naměřena nižší hodna HbA1c (glykovaný hemoglobin odrážející koncentraci glukózy v těle, zdraví člověk má 28 – 40 mmol/mol, o diabetu svědčí hodnota nad 47) a méně času strávili i v hypoglemických stavech (situace, při níž je v krvi příliš málo cukru; může vést od prosté nemotornosti až ke ztrátě vědomí nebo smrti).
Zařízení je ovšem zatím teprve ve fázi testování a ještě jej čeká mnoho schvalovacích procesů. Pokud ovšem všemi projde a dočkáme se jej na trhu, může dramaticky zpříjemnit život mnoha pacientům.