V Dubaji vyroste světový unikát - budova vytisknutá na obří 3D tiskárně
Netradiční vizi představila čínská společnost WinSun Global, která 3D tisk v minulosti využila v mnoha stavebních projektech, nikdy však s takovým rozsahem. V tomto případě má být kompletně celá stavba včetně vnitřních částí vytisknuta na obří 3D tiskárně.
V plánu je výstavba malého komplexu několika multifunkčních budov, z nichž každá bude zaujímat plochu přibližně 186 metrů čtverečních. WinSun Global uvádí, že pro výrobu bude využita kombinace speciálního železobetonu (SRC), vyztužený plast (FRP) a sádra vyztužená skelnými vlákny (GRG).
Komplex se bude nacházet v rušném centru Dubaje. Jednotlivé díly budou postupně vytisknuty vrstvu po vrstvě přímo na místě obrovskou 3D tiskárnou, která je vysoká přes šest metrů. Po tisku bude následovat několikatýdenní montáž. Kromě konstrukce budou mít budovy vytisknuty také vnitřní zdi a nábytek. Hotová stavba se bude používat k různým účelům, část má sloužit jako expozice uměleckých děl vyrobené 3D tiskem.
Shaikh Mohammad Bin Rashid Al Maktoum, premiér a viceprezident Spojených arabských emirátů, chce Dubaj proměnit v technologické centrum světa, co se týče architektury a designu. Dubaj má být kolébkou pro všechny podobné ambiciózní projekty a nový komplex designových budov vytisknutých na 3D tiskárně má být pouze začátek poukazující na účinnost a kreativitu.
Výhody nové technologie jsou zjevné, rychlejší proces výstavby a s tím spojené snížení nákladů. Průzkum ukázal, že úspora času se pohybuje kolem 50 až 70 procent. Množství stavebních odpadů bude sníženo o 30 až 60 procent, zatímco celkové náklady klesnou dokonce o 50 až 80 procent. Pokud se inovativní metoda stavby budov osvědčí, mohla by se později začít využívat ve větším měřítku.