V USA připadá na jednoho obyvatele stejný počet kamer jako v Číně
V současné době obecně panuje trend v maximální ochraně občanů. Většina lidí se domnívá, že v disciplíně „šmírování“ vlastních lidí dominuje hlavně Čína. Podle poslední analýzy sestavené podle IHS Markit a uveřejněné v The Wall Street Journal není však tato problematika zcela jednoznačná.
I když se předpokládá, že v roce 2021 bude počet aktivních kamer v Číně 560 milionů, přičemž v USA jich má být „pouze“ 85 milionů. Vezmeme-li však jako měřítko počet obyvatel na jednu kameru, zjistíme, že USA je na tom v podstatě stejně jako Čína. Podle konkrétních údajů z minulého roku připadalo na jednu kameru zhruba 4,1 obyvatel, kdežto v USA na jednu kameru připadalo 4,6 obyvatel. Důvodem, proč USA unikly pozornosti je možná fakt, že v USA se kamery instalovaly průběžně, kdežto v Číně se jednalo o jednorázovou masivní akci.
Počet kamer nainstalovaných v Číně vzrostl v nedávné době o 70% a v USA vzrostl zhruba ve stejné době o 50%. Analytik IHS Markit, Oliver Philippou, prohlásil: „V posledních několika letech se pozornost veřejnosti výrazně soustředila na masivní nasazování bezpečnostních kamer s umělou inteligencí na území Číny. Ovšem o mnoho méně pozornosti se pak věnuje stejně masivní nasazování bezpečnostních kamer ve Spojených státech. Budoucí debaty o masivní sledování občanů se tak týkají stejně Číny jako USA.“
Jako důležitý faktor je pak nutné hodnotit i účel těchto kamer. V Číně jsou totiž tyto kamery instalovány především z důvodu sledování ideálně každého kroku všech občanů. V USA naproti tomu je většina kamer instalována v maloobchodním a komerčním sektoru, tzn. v obchodních domech, skladech, apod. Jejich účel tak je spíše hlídat nějaký majetek či prostor. Podle IHS Markit jsou pouze 3% kamer v USA nainstalovány za účelem dohledu na bezpečnost ve městě.