Ve Švédsku si tisíce lidí implantovaly čip, který nahrazuje doklady
Implantace mikročipů pod kůži a jejich nejrůznější využití funguje ve Švédsku již od roku 2015. Od té doby využilo možnosti implantovat čip o velikosti zrnka rýže pod kůži zhruba 3000 lidí, uvedla agentura Agence France-Presse.
Jednou z uváděných výhod je pomoc občanům při každodenních činnostech. Nahrazuje například průkazy, doklady, zaměstnaneckou kartu do práce, členské permanentky do posiloven a jiných služeb. Od loňského roku jej podporuje i Švédská státní železniční doprava, která přes biometrické čipy umožňuje nákup jízdenek. Při kontrole pak revizní pracovník naskenuje čip přiložením čtecího zařízení k ruce zákazníka.
Mezi další potenciální oblasti využití těchto čipů je bankovnictví. Tento čip totiž může bez větších problémů pracovat podobně jako bezkontaktní platební karta. Bohužel je tato možnost využití zatím neotestována, i když se do budoucna počítá s jejím nasazením.
Implantace
Celý postup implantace je jednoduchý a téměř bezbolestný. Spočívá v zavedení čipu do ruky speciální injekční stříkačkou. Je často přirovnáván k aplikaci piercingu. Dle mikrobiologa Bena Libbertona z laboratoře MAX IV může implantace tohoto čipu způsobovat infekce či jiné obranné reakce imunitního systému. Zároveň však dodal, že obavy některých lidí z hackingu jsou zbytečné, protože data, která čip obsahuje, jsou příliš omezená. Rozdílná situace by nastala, kdyby se podařilo propojit čip s bankovními účty. V tom případě by bylo nutné čip více zabezpečit.
Ve Švédsku se zkrátka využití mikročipů stává populární. Důkazem toho je, že 50 zaměstnanců ve společnosti Wesconsin Vending Machine Three Square Market si nechalo vložit do ruky mikročip, díky čemuž nyní mohou nakupovat občerstvení, přihlašovat se do svých pracovních počítačů nebo využívat služeb fotokopírky.