Ve vývoji je 5kW "laserová puška", která bude řezat kontaminovaný materiál
Kovové potrubí tvoří překvapivě velkou část celkového množství kontaminovaného materiálu, který musí být nějakým způsobem odstraněn, když je demontováno jaderné zařízení. Řezání laserem nabízí mnoho výhod při rozebírání kontaminovaného potrubí. Je to například docela rychlá řezná rychlost a žádné reakční síly vyplývající z řezného procesu. Nicméně systémy laserového řezání, které vznikly v nedávné minulosti byly těžkopádné, ne moc skladné a použitá geometrie řezu nebyla zrovna vhodná pro nukleární džungli hustě protkaného potrubí z nerez oceli.
Ruční laserový řezák od společnosti TWI využívá laserového světla generovaného pomocí IPG Photonics YLS-5000 5kW ytterbium vláknového laseru (jsou dostupné i silnější lasery, které v budoucnu mohou být využity pro ještě výkonnější laserové řezáky, aktuálně nejsilnější laser pro komerční užití by měl mít něco přes 30 kW). Vláknový laser produkuje světlo s vlnovou délkou přibližně okolo 1 mikronu, takže pro lidské oko je takovýto laserový paprsek bohužel neviditelný. Zaostřovací čočka má ohniskovou vzdálenost 500 mm. Výkon laseru je sledován pomocí laptopu, který tak poskytuje detailní informace o operačním stavu laseru.
Manipulace s tímto laserovým řezákem je prý poměrně jednoduchá a celý proces řezání je celkem rychlý. Například 150mm trubku z nerez oceli o tloušťce stěny 1,5 mm je schopen rozřezat za méně než 30 sekund.
Níže ilustrační video, jak rychle si poradit s úkolem rozřezat zařízení pro demonstrační účely technologie.