Ve vývoji je super rychlé internetové připojení. 5G síť s propustností 1 Tbit/s
Týmu výzkumníků z Inovačního centra 5G (5GIC) na Univerzitě v Surrey se povedlo dosáhnout v rámci laboratorních podmínek na vzdálenost 100 m neuvěřitelné propustnosti 1 Tbit/s pro bezdrátovou síť. Zatím šlo jen o testy v laboratoři, takže vědci připouští, že výsledná rychlost v reálném světě se bude lišit. I tak je tato rychlost v mobilních komunikacích nesrovnatelná s žádnou z předešlých technologií. Latence by se měla v této 5G mobilní síti pohybovat kolem 1 ms.
V současnosti Britové za běžných podmínek dosahují v LTE sítích rychlosti 15 Mbit/s, takže dosažená rychlost v laboratoři byla více než 65 000 krát větší, než je běžné u dnešního 4G připojení. Jen tak pro představu, rychlostí 1 Tbps byste stáhli za sekundu celkem pět 25 GB Blu-ray disků.
Vědci nyní chtějí otestovat nasazení 5G technologie i za reálných podmínek. Testy mimo laboratoř by měly začít v roce 2018. Britský operátor Ofcom by rád začal stavět 5G síť už v roce 2020. Předpokládá přitom, že reálné rychlosti pro koncové uživatele se budou v 5G síti za běžného provozu pohybovat kolem 10 až 50 Gbit/s. Frekvenční příděly pro 5G sítě by se přitom mohly pohybovat ve frekvenčním spektru nad 6 GHz. Vlastní 5G síť vyvíjí i Samsung, ten minulý rok na své 5G síti v rámci testů dosáhl rychlosti 7,5 Gbit/s.
A k čemu vlastně tak rychlý 5G internet v budoucnosti budeme využívat? Na to vám třeba poskytne odpověď vize budoucnosti podle Corningu, kde by k internetu mělo být připojeno opravdu kde - co (viz video).
Britové doufají, že malé zapadlé vesnice a odlehlé liduprázdné oblasti by mohli 5G signálem pokrýt droni. Bylo by to levnější řešení, než stavět klasické mobilní vysílače a tahat optiku do těchto oblastí.