Tenký (mini)počítač o velikosti phabletu co nabízí 7000mAh baterii a Windows 8.1
Není to ani ryba, ani rak. Takřka na půli cesty k zajímavému tabletu zamrzlo zařízení od Vensmile, tak trochu s jablečným názvem iPC002. Jen ten dotykový displej mu schází. Ve své výbavě nabídne čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3735F, 2 GB RAM a 32GB eMMC paměť rozšířitelnou pomocí microSD. Dále pak zmiňme video výstup realizovaný pomocí microHDMI, audio skrze 3,5mm jack a integrovaný mikrofon, konektivitu pak supluje WiFi 802.11n, Bluetooth 4.0, dva USB porty ve verzi 2.0 a jeden microUSB OTG 2.0. Napájení probíhá prostřednictvím 5V/2A adaptéru skrze microUSB port, případně je možné použít integrovanou 7000mAh baterii, která by měla zvládnout napájet zařízení v případě přehrávání 1080p videa až tři hodiny.
Operační systém zde zastupuje microsoftí Windows 8.1. Bohužel dle dostupných informací se dual boot s Linuxem prý nedaří, linuxý systém neběží dostatečně stabilně a hlavně svižně, což není vůbec dobrá zpráva pro jiné dual boot intelí Bay Trail-T systémy. Ale možná jde jen o alibistický argument, Vensmile se nemuselo chtít investovat do vývoje příliš prostředků a s prvním problémem to hodili pod stůl. Každopádně na čem se určitě pracuje, je mobilní aplikace, pomocí které bude moci majitel iPC002 používat svůj mobilní telefon pro dálkové ovládání – jako myš a klávesnici, případně snadno přenášet soubory mezi telefonem a (mini)počítačem. (To není popravdě už takový unikát.)
Vensmile iPC002 je zatím zalistovaný v katalogu amerického Amazonu, cenu ani dostupnost u sebe uvedenou nemá. Možná shodou náhod nebo jako nějakou reakci na nápad se na DealExtreme za 104 dolarů (2370 korun) objevilo zařízení Guleek i8, které nabízí takřka stejnou výbavu pouze s rozdílem menší uživatelské paměti a baterie, respektive disponuje 16GB eMMC a baterií s kapacitou 3000 mAh.
K čemu se vlastně takové zařízení hodí? Díky stále sympatickým rozměrům a tichému provozu s menší spotřebou jistě nalezne své uplatnění třeba i ve spojení s Kodi (XBMC) jako multimediální domácí centrum, které si může uživatel vzít s sebou na cesty, případně se může baterie považovat za takovou záchranu rozdělané práce/dat v případě výpadku elektrické energie. Právě díky vestavěné baterii ve spojení se screen mirroringem či nějakým USB monitorem nebude uživatel v rámci možností limitovaný jen na napájení ze sítě.
Na druhou stranu pokud to všechno posčítáme, dostaneme se například s USB monitorem od AOC a zařízením Guleek i8 na cenu cca 200 dolarů (4,5 tisíce korun), za což se dá pořídit už solidní tablet. V tento okamžik pak vstupuje do hry vlastní uvážení, co od takového zařízení vlastně očekáváme a k čemu jej budeme používat, zdali má skutečně vestavěná baterie u našeho (mini)počítače nějaký reálný význam.