Videohry porušují Ženevské úmluvy, prý poškozují symbol bezpečí
Vývojáři Prison Architect obdrželi e-mail sdělující jim, že svou videohrou porušují Ženevské úmluvy. Nikoli ovšem umožněním hráči trýznit své virtuální vězně, ale vyzobrazením malého, několikapixelového kříže na střeše záchranky (v případě Prison Architect, jinak symbol můžeme znát i z lékárniček či statusu zdraví).
E-mail byl zaslán Britskou pobočkou Červeného kříže a upozornil na nezákonné použití jejich znaku ve zmíněné videohře. Co totiž nebylo vývojářům známo (a do této doby vlastně málokomu jinému) je, že znak červeného kříže je pod ochranou Ženevských úmluv o ochraně obětí ozbrojených konfliktů ze dne 12. srpna 1949 a nesmí být použit, dokud nejsou naplněny požadované podmínky.
Sanitky v Prison Architect se nyní pyšní zeleným křížem. Celou problematiku ale můžeme sotva považovat za zcela uzavřenou. Již v minulosti se s podobným vyobrazením setkalo spoustu jiných videoher, komiksů i filmů. Červený křížek je v myslích mnoha hráčů spjat s ukazatelem zdravím, kupříkladu. Do budoucna bychom tedy mohli očekávat, že se kauza ještě několikrát vrátí.
Symbol je Ženevskými konvencemi chráněn v první řadě proto, aby nemohl být zneužit ozbrojenými jednotkami za účelem kamufláže. Avšak Červený kříž argumentuje i tím, že znak červeného kříže představuje také symbol bezpečí, neutrality, lidskosti a naděje. A jeho užíváním na nepatřičných místech se tento symbol oslabuje.