Virtuální paměť RAM na Androidu: K čemu je dobrá?
Na PC se s virtuální pamětí setkáváme běžně už dlouho, ale pro mobilní telefony je tahle oblast poměrně nová. RAM (random access memory) je paměť s rychlým čtením a zápisem, ale s omezenou velikostí a slouží převážně jako operační paměť pro systém, programy a data s nimi související. Virtuální RAM je virtuální rozšíření té fyzické. Systém využije část vnitřní a pomalejší datové paměti jako RAM.
U RAM je klíčovým parametrem rychlost čtení a zápisu. Virtuální část proto nalezne uplatnění až při nedostatku fyzické RAM. Do pomalejší paměti systém odloží část dat, která by systém při zaplněné vnější paměti neměl kam uložit. Počítače běžně nabízí možnost alokovat velikost vnitřní paměti, která se v případě potřeby využije jako operační.
Technologie slouží k vylepšení paměti zařízení. Načítání není tak rychlé jako u běžné RAM, ale při nedostatku paměti je to významná pomoc. Při spoustě spuštěných programech je využito mnoho operační paměti a je příjemné, když se uživatel může k nevypnutým programům rychle vrátit. Všichni, kteří nemají rádi zavírání oken v prohlížeči jistě narazili na smajlíka v okénku s počtem otevřených záložek v prohlížeči Google Chrome při překročení stovky.
V mobilním odvětví se tato technologie teprve představuje, ale v některých telefonech ji už můžeme najít. Čínský výrobce Xiaomi například nabízí v modelu Redmi Note 10 Pro 2GB interního úložiště jako virtuální RAM. Alokovaná paměť je malý kousíček z interních 128GB nebo 256GB. Stejně tak čínské OPPO u modelu Reno5S může využít až 8GB nebo Vivo u modelů X60 a V21 může využít až 3GB. Realme nabízí podporu u telefonů Narzo 30 a řady Realme 8.
Jedná se o SW funkci, a tak výrobci tuto technologii implementují i do starších telefonů skrz aktualizaci operačního systému. Xiaomi implementuje u telefonů s MIUI 12.5 a vyšší a Realme využívá aktualizace OTA. Pokud váš telefon obsahuje tuto funkci, měli byste mít možnost ji zapnout v nastavení. U Xiaomi je pojmenovaná jako rozšíření paměti ("Memory extension"). U Huawei jako posílení paměti ("Memory boost") a u Vivo hledejte virtuální RAM ("Virtual RAM").
Kromě oficiální cesty se můžete vydat i zadními vrátky. Existují aplikace, které umožní nastavit vnitřní paměť nebo dokonce SD kartu jako virtuální RAM. Lze je najít v oficiálním Google Store, ale aplikace většinou vyžadují ROOT telefonu a s ním jsou spojena mnohá rizika, kterých by si uživatel měl být vědom. Tento postup není doporučen a uživatel nese plnou zodpovědnost za následky. Pro vyhledání stačí zadat klíčová slova jako "RAM extender" nebo "RAM swap".