Webové prohlížeče brzy dosáhnou trojciferné verze, což může být problémem
Prohlížeče Google Chrome, Firefox a Microsoft Edge jsou natolik staré, že brzy dosáhnou verze 100. Zajímavé také je, že tato čísla verzí by mohla webovým prohlížečům způsobit podobný scénář jako onehdy obávaný Y2K, a ohrozit tak funkčnost některých stránek.
Nejdříve vysvětlení pro ty, kteří si nepamatují problém roku 2000 (Y2K) - v roce 1999 si programátoři uvědomili, že většina počítačů zakládala své hodiny na posledních dvou číslic roku, a 1. ledna by si tudíž mysleli, že rok 2 000 je ve skutečnosti rok 1 900. Celá tato situace způsobila velký nepořádek, nicméně globální softwarové iniciativy situaci nakonec zachránily.
Co je však zajímavé, je skutečnost, že dnešní webové prohlížeče by se mohly potýkat s poněkud podobnou situací. Nevyhnutelný přechod na verzi 100 může mít za následek chyby nebo problémy s kompatibilitou na webech, které jsou závislé na detekci verze prohlížeče a nedokážou číst trojmístné řetězce User-Agent.
Chrome i Edge dosáhnou verze prohlížeče 100 v březnu, následované Firefoxem v květnu. Jak vysvětlil BleepingComputer, user-agent je řetězec používaný webovým prohlížečem, který sdílí informace o softwaru, včetně názvu prohlížeče, čísla jeho verze a technologie, kterou používá. Když navštívíte stránku, spolu s požadavkem na její otevření se odešle právě user-agent. Ten umožňuje stránce zkontrolovat verzi prohlížeče návštěvníka a upravit svou odpověď na základě funkcí, které prohlížeč podporuje. A pakliže webové stránky nejsou schopny tento řetězec přečíst, nemusí vůbec fungovat.
Zde je malý příklad, jak takový user-agent vypadá:
Mozilla/5.0 (Macintosh; Intel Mac OS X 12_2_1) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/98.0.4758.102 Safari/537.36
Weboví vývojáři mohou v aktuálních verzích Chrome, Edge a Firefox používat speciální příznak, aby prohlížeče hlásily verzi 100, a tím tak mohli zkontrolovat, jak se jejich stránky budou po této změně chovat.
Prozatím je dočasným řešením zmrazení čísla verze na 99, aby se zmírnily případné problémy, tudíž se nemusíme obávat dlouhodobějších problémů. Pokud se vám však koncem března nebo počátkem května stane, že vám nebudou fungovat nějaké weby, teď už víte proč.
Zdroje: