CDR.cz - Vybráno z IT

Závislost na videohrách bude na seznamu duševních nemocí, rozhodla WHO

Nekontrolované hraní videoher se definitivně stane nemocí. Už letos se o ni rozšíří oficiální seznam duševních onemocnění, hráči se budou léčit ve speciálních odvykacích centrech.

Světová zdravotnická organizace (WHO) přidá na seznam duševních nemocí závislost na videohrách. Poruchu definuje jako "přetrvávající nebo opakující se chování dostatečně závažné, aby mohlo dojít k významnému narušení osobních, rodinných, sociálních, vzdělávacích, profesních nebo jiných důležitých oblastí fungování".

Projevy nemoci jsou charakterizovány jako zhoršená sebekontrola s rostoucí prioritou hry a eskalace takového stavu, z něhož plynou negativní důsledky, které mohou v extrémních případech vést až k depresím.

Závislost na online nebo offline videohrách podle odborníků vzniká v momentě, kdy je jejich hraní běžné po dobu nejméně 12 měsíců. Pokud jsou ovšem příznaky pacienta závažné a jsou splněny všechny požadavky zdravotních testů, mohou lékaři do této kategorie zahrnovat i lidi, kteří symptomy vykazují kratší dobu.

Možnosti prevence a léčby zatím popsané nejsou. Pro závislé hráče ale vzniknou centra specializující se na poruchy v oblasti her. Závislost na videohrách se prý od té na internetu a sociálních médiích liší. Samostatná kategorie bude do seznamu chorob oficiálně uvedena v květnu letošního roku.

Návrh na změnu podala Psychiatrická asociace vzhledem k rostoucím případům v zahraničí. Její zástupci navíc tvrdí, že "v různých částech světa roste poptávka po léčbě". Nová položka v rejstříku nemocí má nicméně v řadách odborníků i své odpůrce. Ke kterým inklinuje spíše váš názor? 

Tagy: 
Zdroje: 

Michal "MichalPospíchal" Pospíchal

V roli novináře se na herní scéně pohybuje už více než 9 let. V historii prošel několika velkými redakcemi, jako BonusWeb.iDnes.cz, naposledy se v roli šéfredaktora podílel na tvorbě serveru inGamer.cz, který byl 1. ledna 2014 sloučen s herní sekcí CDR.cz, kde nadále vedl rubriku. V červenci 2014 se na vlastní žádost přesunul na post editora magazínu. Od roku 2016 píše také pro DIIT.cz o technických a všeobecných tématech.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Závislost na videohrách bude na seznamu duševních nemocí, rozhodla WHO

Úterý, 9 Leden 2018 - 11:28 | koudy_cz | To se predhanite, kdo vydá článek později? :)...
Pondělí, 8 Leden 2018 - 14:42 | Gaunter | Keď nevieš o čo ide je čas skuknúť youtube :)...
Pondělí, 8 Leden 2018 - 13:51 | GeorgeZeman | Takže pokud hraju třeba World of Tanks (už víc...

Zobrazit diskusi