Zrušení zimního a letního čas se blíží. Plány EU počítají již s rokem 2021
Evropští poslanci v poslední době nezahálí. Po schválení nové směrnice pojednávající o autorských právech podpořili i plán, jehož cílem je zrušení povinného střídání zimního a letního času. Tato změna by měla nastat už v roce 2021 poté, co ho schválí i jednotlivé členské země Evropské Unie.
Podle poslanců je však nezbytné, aby všechny členské státy napříč Evropskou unií vzájemně spolupracovali a svůj postup dopředu koordinovali. Chtějí tak zabránit jakémukoliv narušení fungování jednotného trhu.
Podle návrhu této směrnice by jednotlivé unijní země měly mít dostatečnou flexibilitu, aby si určily, zda budou zachovávat letní či zimní čas. Původní návrh, který představila Evropská komise již loni, počítal s ukončením střídání letního a zimního času již letos. Tento původní návrh však nezískal dostatečnou podporu členských zemí.
Tuto iniciativu vyvolala skupina, v jejímž čele stanul europoslanec Pavel Svoboda. Ten taky chce co nejvíce předcházet případným zmatkům, které mohou být vyvolány volností členských států ve výběru času.
Europarlament stanovil pro jednotlivé státy lhůtu do dubna 2020, do které musí informovat Evropskou komisi, jaký čas budou zachovávat. I tak nastane v Evropě pravděpodobně velký zmatek, kdy země ležící ve stejném časovém pásmu budou mít každé jiný čas. Nabízí se otázka, zda by Evropská unie, která prosazuje jeden trh a jednu měnu, neměla mít také jeden čas s ohledem na časová pásma.
Jak vnímáte dosavadní změny času z letního na zimní čas? Vidíte pro ně smysl i v moderní době?