Jednosměrný lístek na Mars? Šanci má každý, kolonizace v přímém přenosu
Přes 100 tisíc lidí po celém světě by se rádo podívalo za hranice Země, na sousední rudou planetu, z toho je 30 tisíc obyvatel Spojených států. Oč se vlastně jedná? Soukromá původem nizozemská iniciativa Mars One chce tento rok vybrat 40 civilních kosmonautů, z nichž čtyři (dva muži a dvě ženy) budou mít to štěstí (nebo spíše smůlu?) a poletí v září roku 2022 navždy na Mars. Tam přistanou dle plánů v dubnu 2023. Kdo se může přihlásit? Kdokoliv starší osmnácti let. Máte zájem?
Odhadované náklady na prvotní misi nejsou zrovna malé, cca 6 miliard dolarů. Organizátoři věří v pomoc sponzorů a prodej vysílacích práv mediálním koncernům. Ty by tak mohly vysílat jakousi reality show z kolonizace Marsu. Po Vyvolených či Prostřeno by se tak na české televizní obrazovky možná časem dostal nový formát. Výhra? Těžko říci.
Druhá čtveřice dobrovolných kolonizátorů by následovala pár let po té první. Zřejmě po zevšednění původní skupinky a poklesu sledovanosti, nabízí se dodat. Nikdo z oněch osmi by se neměl vrátit zpátky na Zemi. Roztomilé. Před samotným odletem mají být astronauti po osm let relevantně trénováni na odlehlém místě a školeni jak ve zdravotnických dovednostech, tak i technikách přežití. Co se pěkného mimo jiné naučí? Jak si opravit základnu, pěstovat rostliny v omezených podmínkách či si poradit s frakturou lebky. Nestane se pak tedy z reality show spíše sci-fi thriller/horror s nádechem boje o přežití?
Výše účastnického poplatku se liší v závislosti na Zemi, pro zajímavost v USA to je 38 dolarů. Mexičané pak zaplatí o něco méně, a to dolarů 15. Šéf a spoluzakladatel celého ambiciózního, přesto poněkud netradičního projektu, Bas Lansdorp, k tomu poznamenal: "Chtěli jsme to nastavit dostatečně vysoko, aby to lidi zvážili, a dostatečně nízko, aby si to mohli dovolit."
Lansdorp dále pokračuje: "Čeho chceme dosáhnout, je vyprávět světu příběh, jak se lidé vypraví na Mars, osídlí jej a vybudují novou Zemi, novou planetu. Tohle je jedna z nejvíce vzrušujících věcí, jež se kdy stanou. Chceme tento příběh sdílet s celým světem." Poetické, přesto však není pochyb, že výdělečnost celého projektu bude neméně důležitá.
Na místě se má kromě energie vyrábět i voda či vzduch. Byť by tam teoreticky lidé byli schopni žít, přesto vyvstává otázka radiace. Pobyt celoživotní mimo přirozené prostředí Země je zkrátka hrozbou i z tohoto hlediska. S tím však musí eventuelní dobroduzi počítat. Uvidíme, do jaké míry technika a věda do té doby pokročí.
Máte-li zájem, přihlášení je možné zde. Jakmile si však uchazeč sbalí svých pět švestek, návrat domů již možný není. Aloha!