Zkušenosti s ruskou zmrzlinou aneb mé první postřehy k ICS
Záměrně se zde nebudu dopodrobna zmiňovat o oficiálním prohlášení, co všechno ICS dokáže, a to hned ze dvou důvodů. Prvním je fakt, že oficiální ICS ve verzi 4.0.3 na SII využívá dobře známou nástavbu Samsung TouchWiz a tudíž grafické prostředí ICS zde není v čisté podobě. A tím druhým důvodem je, že se chci zde dnes pokusit popsat problémy a podtrhnout výhody ICS, se kterými jsem se doposavad setkal. V komentářích budu rozhodně rád za doplnění.
Ze začátku bych upozornil, že vlastním přístroj zhruba rok starý (I9100XXLPS, číslo sestavení: IML74K.XWLP7), a tudíž některé problémy mohou být pouze na mé straně.
Hned po nainstalování ICS na můj Samsung Galaxy SII přes aplikaci Kies mě nepříjemně překvapilo, že se nechtěla dokončit instalace některých dodatečných součástí "velké" instalace přímo v mobilu a bylo nutné přístroj několikrát restartovat (nebojte, zkoušel jsem mu dát i hodinku, ale zkrátka zamrzala instalace). Poté, co jsem si prošel touto horkou chvilkou a telefon se konečně zapnul, bylo již vše v pořádku. Chvíli jsem objevoval nový ICS, ale příchozí zpráva mě přinutila průzkum přerušit. Otevřu dialogové okno konverzace a chci odepsat. A zde přišel první problém, nezobrazovala se mi Swype klávesnice a přístroj najednou přestal reagovat. Po cca dvou minutách rozmrzl a vyskočilo chybové okno, že služba pro zprávy nečekaně spadla. Tento nešvar se děje, i když s výrazně menší četností, dodnes. Jediné řešení, které dokázalo telefon rozmrazit bylo manuálně přepnout klávesnici v horní liště (novinka v ICS) na "klasickou Samsung" a zpět na Swype.
Ale ať tu nemluvím jen o zprávách; občasné pády aplikací jako je vestavěný prohlížeč, facebook, fotoaparát a galerie jsou bohužel na denním pořádku. Je pravdou, že řešení je (krom zpráv) vždy rychlé, ale výrazně to snižuje okamžitou akceschopnost přístroje.
Dále bych se rád zmínil o odemykání obličejem. Ze začátku jsem byl nadšený, že mě telefon poznává a hned se odemyká. Nicméně jsem zjistil, že i toto lákadlo má své mouchy, což v mém případě nakonec vedlo k vypnutí této funkce. Problém nastával při ostřejším slunečním svitu, kdy se vám kolem hlavy vytvořila jakási "koróna" a obličej byl černý, stejně tak při šeru nebo špatném umělém osvětlení nebo i při ostřejší chůzi. S odemčením jste také nemohli počítat těsně po probuzení (toto ale možná platí jen v mém případě :)). Na druhou stranu, při dobrých světelných podmínkách a v klidovém stavu, pracovalo rozeznávání perfektně.
Ale abych tu celou dobu nerozebíral jen nevýhody, musím se zmínit o nesporných výhodách ICS. Systém je celkově plynulejší, jakoby hedvábný, přechody mezi jednotlivými obrazovkami jsou pastvou pro oko. Je vidět, že je daleko více využíváno obou jader procesoru a citelně se podle mých propočtů změnila výdrž baterie, cca o 8 - 16 % k dobru, i když si poslední dobou všímám rychlejšího vybití, pokud stav klesne pod 14 % celkové kapacity baterie. (Tato domněnka by si zasloužila detailnější přeměření.)
Další "výhody" jsou doslova sympatické: teď mám na mysli vypínače Bluetooth a Wi-Fi v menu → Nastavení, možnost projíždět dokola přes všech sedm oken okolo domácí obrazovky, či lepšího rozpoznávání mluveného slova.
Třešničkou na dortu je možnost instalace aplikací určených speciálně pro ICS. Zde bych rád zmínil alespoň prohlížeč Chrome Beta, kterému se budu věnovat v některém z příštích článků. Celkově mě uchvátil Samsung nástavbou TouchWiz, která mi přijde nejlepší a nejpokrokovější z dosud vydaných.
Ač má ICS na Samsung Galaxy SII své mouchy, neměnil bych zpět. Plynulost, svižnost, výkon a výdrž baterie výrazně převyšují pár nedostatků. Psal jsem především o mých poznatcích a nešvarech, se kterými jsem se setkal osobně či u přátel. Jak jsem již zmínil výše, máte-li vlastní zkušenosti a postřehy k novému ICS, budu rád, když se s námi o ně v komentářích podělíte.