5D úložiště udrží data 13,8 miliard let: Kdo si je přečte, až tu lidstvo nebude?
Vědci z University of Southampton udělali významný pokrok ve vývoji datového úložiště schopného uchovávat data miliardy let. Využili k tomu speciální skleněné nanostruktury podobné krystalům, na něž pomocí tzv. 5D technologie ukládají data laserem s femtosekundovými impulsy (femtosekunda - tisícina biliontiny sekundy).
Data přežijí naší civilizaci i sluneční soustavu
Na jeden takový disk/krystal, který ve své podstatě využívá optické technologie, je prý možné uložit až 360 TB dat. Díky vysoké odolnosti skleněné struktury vydrží uložená data bez ztráty až 13,8 miliard let při teplotě 190 °C. V praxi to znamená, že mohou informace uložené na takovém disku vydržet i déle, než do zániku naší sluneční soustavy (což má nastat za nějakých 7,6 miliardy let). Termální stabilitu materiálu slibují vědci až do 1 000 °C.
Tzv. 5D médium by mohlo skvěle posloužit pro instituce jako jsou knihovny, muzea či archivy, aby došlo k bezpečnému uložení veškerých dat. Technologii vědci poprvé demonstrovali v roce 2013, kdy byli schopni uložit pouze 300kB textový soubor.
Vědci zatím na skleněné struktury laserem uložili dokumenty jako je Magna Carta, Newtonovu optiku či Bibli krále Jakuba. Právě laser s extrémně rychlými a krátkými impulsy světla je klíčem pro uložení dat. K zápisu dochází v trojici vrstev nanoteček. Speciální nanostruktury při čtení mění způsob, jakým světlo prochází sklem a mění jeho polarizaci, což je možné číst pomocí optického mikroskopu a polarizátoru.
Superman by mohl závidět
Pokud si pamatujete na filmy se Supermanem, dá se nová technologie přirovnat jeho paměťovým krystalům. "Je ohromující, že jsme vytvořili technologii, která zvládne uchovat dokumenty a informace a uložit je pro budoucí generace. Naše technologie může být jednoho dne posledním důkazem po naší civilizaci: všechno naše vědění nebude zapomenuto," řekl profesor Peter Kazansky z týmu ORC.
Tým nyní hledá sponzory a partnery, kteří mu pomohou vyvinout komerční verzi jejich technologie. Možná se tak dožijeme doby, kdy budou právě krystaly médiem, na které budeme ukládat naše vědění, podobně jako ve sci-fi filmech.
Kdo data přečte až tu lidstvo nebude?
Ačkoliv se technologie jeví jako ideální pro záznam dat pro budoucí generace, problém bude jednoho dne se samotným čtením. Ačkoliv totiž pro případné budoucí civilizace zvládneme uchovat samotný krystal, jen těžko jim zanecháme návod a zařízení pro čtení podobného média...